Zamknij

TVP World najnowszym projektem Jacka Kurskiego

24.11.2020 08:56
TVP World. Jacek Kurski planuje nowy kanał po angielsku
fot. VIPHOTO/East News (ilustracyjne)

TVP World - tak ma się nazywać najnowszy projekt prezesa telewizji publicznej Jacka Kurskiego. W jego ocenie "istnieje ogromna luka w dotarciu z polskim przekazem do tych Polaków, którzy żyją za granicą".

TVP w przyszłym roku planuje uruchomienie nowego kanału tematycznego. Według portalu Wirtualnemedia.pl projekt rozwijany jest pod roboczą nazwą TVP World. Wcześniej o projekcie nieco szczegółów zdradził wiceminister kultury Jarosław Sellin. Wyjaśnił, że ma to być całodobowy kanał nadawany w języku angielskim, który ma dotyczyć Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

- Będziemy bardziej szczegółowo opowiadać światu, w języku najbardziej dzisiaj w świecie uniwersalnym, co się dzieje w całym regionie, nie tylko w Polsce, ale w całym regionie. Myślę, że jesteśmy lepszymi specjalistami od rozumienia tego, co się dzieje w regionie od wielu innych narodów europejskich - komentował Sellin. Nieco więcej zdradził za to prezes zarządu TVP Jacek Kurski.

TVP World w 2021 roku

- Nie ma tylko na razie pewności, czy kanał będzie nazywał się TVP World, to robocza nazwa (...) Istnieje ogromna luka w dotarciu z polskim przekazem do tych Polaków, którzy żyją za granicą, czują związek z krajem, ale nie mówią już w języku polskim. Chcą przy tym wiedzieć, jaka jest polska perspektywa na pewne kluczowe sprawy - powiedział Kurski w rozmowie z Wirtualnymimediami.pl.

Zobacz także

Jako obecną ofertę TVP dla Polaków za granicą nazwał "niewystarczającą". - Nasz nowy kanał będzie więc w naturalny, a przy tym niezwykle profesjonalny sposób uzupełniał tę lukę - dodał.

Za projekt osobiście odpowiada Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP. Według informacji Wirtualnychmediów.pl, TVP World może ruszyć w pierwszej połowie przyszłego roku. Najnowszy anglojęzyczny kanał telewizji publicznej ma zastąpić projekt Poland In. Został on uruchomiony w 2018 roku jako kanał nadawany tylko w sieci, choć według wcześniejszych założeń miało być inaczej. 

Zobacz także

Koszt uruchomienia stacji Poland In wyniósł 1,8 mln zł, a roczne utrzymanie to kolejne 13,5 mln zł. Jak wskazały Wirtualnemedia.pl, średnia dzienna oglądalność w 2019 roku produkcji kanału PolandIN miała wynosić 46 tys. odtworzeń.

Już wcześniej TVP pod rządami Jacka Kurskiego uruchomił kanał tematyczny TVP Wilno, skierowany do Polaków mieszkających w Litwie. Od 1992 roku nadawana jest także stacja TVP Polonia. W obu stacjach audycje są w języku polskim. Od 2015 roku, czyli objęcia samodzielnych rządów przez PiS, TVP otrzymała w ramach pomocy publicznej ponad 5,5 mld zł - wynika z wyliczeń Fundacji ePaństwo.

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl