Zamknij

Trzaskowski zapowiedział likwidację TVP Info. Ile kosztuje stacja?

18.05.2020 16:41
TVP Info. Ile kosztuje utrzymanie kanału informacyjnego?
fot. PAP/Mateusz Marek, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

TVP Info, kanał informacyjny telewizji publicznej, stał się jednym z tematów kampanii wyborczej. Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zapowiedział jego likwidację po dojściu do władzy. Ile kosztuje utrzymanie stacji posądzanej o stronniczość i propagandę na rzecz rządu?

Wybory prezydenckie, których data nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona (politycy PiS opowiadają się za 28 czerwca), zostały wykorzystane przez opozycję do krytyki TVP. W miniony weekend Rafał Trzaskowski, który w piątek został ogłoszony nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, zapowiedział dążenie do likwidacji kanału informacyjnego TVP Info

Obiecał, że po jego ewentualnym zwycięstwie powstanie nowa Telewizja Polska, bez TVP Info i "Wiadomości" TVP1. Ta deklaracja spotkała się z ostrą krytyką polityków PiS-u i prawicowych publicystów. Ile telewizja publiczna wydaje na utrzymanie stacji informacyjnej?

Ile kosztuje TVP Info?

Jak podał portal Business Insider Polska, w sprawozdaniu za 2019 r. Telewizja Polska podała koszt TVP Info na poziomie niemal 170 mln zł. W porównaniu do pozostałych anten głównych TVP, to nadal "niewielka" suma. Telewizyjna Jedynka w ubiegłym roku kosztowała 714,7 mln zł, Dwójka - 619,4 mln zł, TVP3 i 16 ośrodków regionalnych - 285,3 mln zł, a TVP Sport - 209,2 mln zł.

Zobacz także

Z czego finansowana jest działalność TVP Info? W 55 proc. z przychodów abonamentowych. Co ciekawe - tylko część tej sumy pochodziła bezpośrednio od osób płacących abonament radiowo-telewizyjny - dokładnie 24,52 mln zł. Znaczna część tej kwoty była z rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe (68,22 mln zł), czyli rządowej "kroplówki". Budżet TVP Info został dopięty m.in. emisją reklam czy sponsoringiem.

Tymczasem koszty działalności TVP Info rosną. W 2016 roku wyniosły one 127,4 mln zł (tylko jedna trzecia pochodziła z abonamentu RTV), rok później wzrosły do 134,9 mln zł, a w 2018 roku to było aż 142,2 mln zł.

Koszty działalności TVP Info rosną z roku na rok. W 2016 roku, gdy kierować TVP zaczął Jacek Kurski, na tworzenie programów tej stacji i ich rozpowszechnianie wydano 127,4 mln zł, a abonament RTV pokrywał jedynie 29,9 proc. tych kosztów (wówczas TVP nie dostawała jeszcze rekompensaty od rządu).

O ile w poprzednich latach koszty działania TVP Info rosły o 7-8 mln zł rocznie, to między 2019 a 2018 roku nastąpił wzrost o ponad 25 mln zł - podkreślił Business Insider Polska.

Zobacz także

W 2019 roku doszło również o modernizacji studiów "Wiadomości" TVP1 i TVP Info w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI). Według portalu Money.pl, koszt utrzymania TAI to 140 mln zł rocznie - 25 proc. tej kwoty idzie na informacje i publicystykę. 

Politycy opozycyjni i komentatorzy wskazywali, że w TVP Info nie jest zachowany pluralizm prezentowania różnych opcji politycznych. Jak wynika z raportu za marzec 2020 roku (media publiczne mają obowiązki przedstawiać ile poświęcają czasu komitetom wyborczym podczas kampanii), w tym miesiącu na komitet Andrzeja Dudy poświęcono zaledwie 3 minuty i 16 sekund. Jednak z racji pełnienia przez niego urzędu prezydenta Dudzie poświęcono w sumie 19 godzin 56 min. 31 sek , a jego kancelarii 2 godziny 25 min. 2 sek. 

Dla porównania - komitetowi Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) w marcu TVP Info poświęciła 6 min. 21 sek., komitetowi Małgorzaty Kidawy – Błońskiej (do niedawna kandydatki KO) – 19 min. 24 sek., komitetowi Szymona Hołowni (niezależny) – 2 min. 10 sek., komitetowi Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL-Kukiz'15) – 9 min. 28 sek., a komitetowi Roberta Biedronia (Lewica) ani sekundy - podał portal Wirtualnemedia.pl.

RadioZET.pl/Business Insider Polska/Money.pl/Wirtualnemedia.pl