Zamknij

TOGETAIR 2020. Szczyt klimatyczny w Warszawie

Redakcja
21.06.2020 10:19
TOGETAIR 2020. Szczyt klimatyczny w Warszawie. Transmisja LIVE
fot. TOGETAIR 2020/mat. prasowe

Czy ekonomia i ekologia idą w parze? - to jedno z pytań, które zostanie zadane podczas 3-dniowego szczytu klimatycznego TOGETAIR 2020. Politycy, naukowcy, przedsiębiorcy, samorządowcy oraz członkowie fundacji i ruchów na rzecz ekologii będą dyskutować o połączeniu ochrony środowiska z gospodarką.

TOGETAIR 2020, które odbędzie się w dniach 22-24 czerwca w Centrum Praskim Koneser w Warszawie, to 11 debat tematycznych o ochronie środowiska i jej wpływie na gospodarkę. W konferencji wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, jak premier Mateusz Morawiecki, minister klimatu Michał Kurtyka czy wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Nie zabraknie również przedstawicieli biznesu oraz organizacji ekologicznych. 

Tematyka szczytu poświęcona jest czterem żywiołom. Obecnie walka o zieloną przyszłość toczy się w wielu obszarach,m.in. energetyki, gospodarki odpadowej, suszy i odbudowy po pandemii.

Szczyt klimatyczny w Warszawie

Transformacja energetyczna i modernizacja polskiego przemysłu, transportu, oraz rolnictwa to palące tematy, którymi zajmują się rządzący. To trudne zadanie i kompleksowa reforma, która ma jeden cel:doprowadzić do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. W praktyce oznacza to ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz zrównoważenie poprzez np. sadzenie drzew. 

Zobacz także

W tym roku prawdopodobnie Polska będzie mierzyła się z problemem największej od lat suszy. Szukanie sposobów na jej powstrzymanie będzie jednym z tematów rozpoczynającego się szczytu.

Pierwszy dzień wydarzenia to zagadnienia związane z ziemią i ogniem. Najpierw głos zabiorą premier Mateusz Morawiecki, minister klimatu Michał Kurtyka i Kamil Wyszkowski z UN Global Compact. Paneliści skonfrontują swoje poglądy w trakcie debat: „W drodze do zeroemisyjnej Europy – Polska w obliczu wyzwańcywilizacyjnych”, „Miks energetyczny Polski: między węglem, gazem, OZE”, „Trudne porządki na śmieciowym rynku –zaszłości inwestycyjne, konieczne reformy, rosnące ceny”, „Plastik i GOZ w świetle dyrektyw unijnych – cywilizacyjnewyzwanie czy ekonomiczne szaleństwo?”.

- Kiedy myślimy gospodarka, musimy też myśleć jakość życia. W tym kontekście kluczową rolę pełni powietrze - podkreślił w zapowiedzi szczytu Michał Kurtyka, minister klimatu.

Drugi dzień opiera się na zagadnieniach związanych z żywiołami, którymi są powietrze i woda. W pierwszej kolejności wystąpią minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i Kamil Wyszkowski z UN Global Compact. Następnie odbędą się debaty: „Walka ze smogiem – szansa na krok w stronę budownictwa zeroemisyjnego,przygotowanego na zmiany klimatu”, „Spaliny, komunikacja miejska, transport i paliwa przyszłości”, „Susza i wyzwania związane ze zmianami klimatu – czy można okiełznać Matkę Naturę?”, „Walka ze smogiem - jak zmodernizować polskie budownictwo i zwalczyć ubóstwo energetyczne?”.

Zobacz także

W ostatnim dniu szczytu klimatycznego dyskusje będą odbywały się w pod hasłem „Człowiek i świat po kryzysie”. Trzeci dzień otworzy wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Następnie swoje wystąpienia będą mieli Fundacja Czyste Powietrze – projekt edukacji ekologicznej PlayAir oraz Kamil Wyszkowski z UN Global Compact. Debaty zaplanowane przez Radę Programową to: „Świat po pandemii, ale przed kryzysem klimatycznym – czy wejdziemy wnową epokę, czy ugrzęźniemy w starych schematach?”, „New Green Deal i odbudowa zielonej Polski po kryzysie”, „Razem dla klimatu – jak wspólnie budować zieloną przyszłość? O synergii działań – od jednostek, po międzynarodoweinstytucje i biznes”.

Organizatorami Szczytu Klimatycznego TOGETAIR są Fundacja Czyste Powietrze, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski i Fundacja Pozytywnych Idei. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Szczegóły dotyczące programu Szczytu Klimatycznego TOGETAIR oraz pełna lista partnerów znajdują się na stronie togetair.eu. Uczestnictwo w wydarzeniu online jest bezpłatne.

TRANSMISJA LIVE

RadioZET.pl/mat. prasowe