Zamknij

Powstanie pierwsze polskie Smart City

Olga Papiernik
11.06.2018 18:22
smart city
fot. Vincent Callebaut/Solent News/East News

T-Mobile Polska i Kazimierz Dolny zrealizują pierwszy w Polsce kompleksowy projekt Smart City, dzięki czemu to historyczne miasto stanie się w 2019 r. najbardziej zaawansowanym technologicznie w Polsce, poinformowali przedstawiciele spółki i samorządowcy. W ramach umowy opartego docelowo na technologii 5G T-Mobile sfinansuje część informatyczną projektu, miasto zaś zapewni odpowiednią infrastrukturę techniczną.

"Mamy wiedzę i kompetencje, aby być partnerem samorządów i oferować im kompleksowe rozwiązania z zakresu Smart City, a do realizacji pierwszego takiego projektu zaprosiliśmy Kazimierz Dolny. Już w przyszłym roku zaoferujemy miastu, jego mieszkańcom i odwiedzającymi go turystom 12 usług z zakresu Smart City, na które złoży się blisko 700 instalacji" - powiedział prezes T-Mobile Polska Andreas Maierhofer podczas konferencji prasowej.

"Dzięki współpracy z T-Mobile uzyskamy narzędzia, które pozwolą na lepsze zarzadzanie miastem, podniosą jakość życia mieszkańców, przyniosą ułatwienia dla turystów a także pozwolą na oszczędności w budżecie" - dodał burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula.

Celem współpracy obu podmiotów jest poprawa jakości i dostępności usług telekomunikacyjnych w mieście, a także zastosowanie rozwiązań służących bezpośrednio mieszkańcom, wspierających administrację lokalną w zarządzaniu miastem i komunikacji z mieszkańcami. Pozwoli także na poradzenie sobie z wyzwaniami wynikającymi ze wzmożonego ruchu turystycznego.

Nowoczesność

"Realizując projekt Smart City Kazimierz Dolny, koszty związane z etapem projektowania i późniejszym wdrożeniem poniesie T-Mobile. Po stronie miasta będzie przygotowanie infrastruktury jak np. nowoczesne oświetlenie czy monitoring" - wyjaśnił burmistrz.

Jego zdaniem, wprowadzenie inteligentnych rozwiązań typu jednolite oświetlenie w całym mieście przyniesie wymierne oszczędności finansowe, a informacja o korkach, wolnych miejscach parkingowych czy monitoring znacząco zwiększą komfort życia i bezpieczeństwo turystów oraz mieszkańców.

"Projekt Smart City w Kazimierzu Dolnym to pokaz możliwości technologicznych i organizacyjnych T-Mobile, a w ten sposób chcemy wysłać jasny sygnał do włodarzy miast w całej Polsce, że mają w nas partnera, z którym mogą budować przyszłość swoich społeczności. Rozmawiamy więc z innymi miastami, ale ma razie koncentrujemy się na Kazimierzu Dolnym" - zaznaczył Maiehofer.

Zapowiedział, że inwestycja będzie realizowana jeszcze w 2018 roku, by jak najszybciej przygotować większość planowanych rozwiązań. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pełen zakres usług będzie testowany i komercjalizowany od początku 2019 roku.

5G

"W pierwszym etapie system Smart City będzie obsługiwany w technologii 4G, które na obecnym etapie jest wystarczająca. Jednak docelowo do Kazimerza Dolnego wkroczy 5G" - podkreślił prezes T-Mobile Polska.

Zobacz także

Strony poinformowały również, że w ramach zawartego porozumienia rozwijane będą projekty z zakresu inteligentnego oświetlenia ulicznego, parkingów, przystanków autobusowych, totemów i ławek, monitoringu, miejskich rowerów i pojazdów elektrycznych i ich ładowania, a także sieci Wi-Fi hot spot i monitoringu jakości powietrza. T-Mobile wykona również szereg analiz z zakresu Big Data, które mogą pomóc podejmować decyzję w zakresie zadań inwestycyjnych czy promocyjnych miasta.

ISBnews/OP