Zamknij

Szymon Hołownia: sam wydałem 200 tys. zł na start kampanii prezydenckiej

11.12.2019 18:43
Szymon Hołownia. Wybory prezydenckie 2020. Ile wydał na rozpoczęcie kampanii?
fot. Szymon Hołownia/Facebook

Szymon Hołownia, który planuje start w wyborach prezydenckich, zdradził kulisy finansowania kampanii. W wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" powiedział, że do tej pory wydał na ten cel 200 tys. złotych z własnej kieszeni.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Szymon Hołownia podczas niedzielnego spotkania autorskiego w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku ogłosił starania o start w wyborach prezydenckich. 

"Nie ma tu pieniędzy Dominiki Kulczyk"

Po tej deklaracji komentatorzy i politycy pytali, w jaki sposób były prezenter telewizyjny i dziennikarz zamierza fundować swoją kampanię. W wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" (od 2015 roku był felietonistą tego czasopisma) odniósł się do tej kwestii.

Zobacz także

- Nie ma tu żadnych pieniędzy Dominiki Kulczyk. Ani nikogo z listy najbogatszych Polaków. Liczę na finansowanie społecznościowe i wierzę, że to najlepsza i najskuteczniejsza metoda. Jeśli zmiana, której chcemy, ma być autentyczna, sfinansować ją musimy sobie sami – podkreślił Hołowania.

Hołownia przyznał, że do tej pory wydał ponad 200 tysięcy złotych z własnych środków.

Przez ostatnie miesiące naprawdę dużo pracowałem, by zarobić na ten projekt, poza tym kilkanaście osób wsparło mnie darowiznami w wysokości 4900 zł – na tyle pozwala prawo osobom, które nie są ze sobą spokrewnione

Szymon Hołownia

Zdaniem byłego dziennikarza wśród tych osób "nie ma milionerów, polityków, lobbystów" tylko jego "przyjaciele od lat". Hołownia stawia również na wpłaty od sympatyków.

Szymon Hołownia: kim jest kandydat na prezydenta? [WYBORY PREZYDENCKIE, ŻONA, RODZINA, POGLĄDY, KSIĄŻKI]

Nie wstydzę się prosić, bo wiem, że crowdfunding przywraca ludziom sprawczość. Zabrali nam politykę? Upartyjnili? To my ją sobie odbierzemy. Za 50 złotych od głowy. Ktoś zamożniejszy da 33 tysiące, bo taki jest limit dla wpłat na komitet wyborczy, większość da dużo mniej. Ale wierzę, że da. I że będę mógł pójść do kandydatów partyjnych i zapytać, ile potrafiliby zrobić bez przelewu od prezesa?

Szymon Hołownia

Kto zapłacił za spotkanie z Hołownią?

Radni Prawa i Sprawiedliwości: Andrzej Skiba oraz Przemysław Majewski złożyli w gdańskim magistracie pismo, w którym poprosili o odpowiedź na pytania: kto był organizatorem wydarzenia w Teatrze Szekspirowskim, na jakich zasadach i za jaką kwotę Teatr Szekspirowski udostępnił przestrzeń organizatorowi wydarzenia oraz czy miasto Gdańsk je dofinansowywało.

Rzecznik prezydenta Gdańska Daniel Stenzel poinformował we wtorek, że miasto nie było w żadnym stopniu organizatorem wydarzenia "Dlaczego i i po co? - spotkanie autorskie" i nie przeznaczyło na ten cel żadnych pieniędzy, a wszystkie wydatki pokrył sztab kandydata.

W przypadku zaangażowania podobnego do spotkania autorskiego pana Szymona Hołowni, to koszt od 15 do 20 tysięcy złotych netto, bez kosztów obsługi technicznej

Daniel Stenzel

Rzeczniczka Teatru Szekspirowskiego Magdalena Hajdysz powiedziała, że Szymon Hołownia osobiście wynajął salę w gmachu teatru, aby zorganizować tam spotkanie autorskie z czytelnikami.

Milionerzy wesprą kampanię Hołowni? Dominika Kulczyk komentuje

Pan Szymon Hołownia wynajął odpłatnie przestrzeń Teatru, aby zorganizować spotkanie autorskie pod hasłem "Dlaczego i po co?". Było ono zamknięte i wymagało wcześniejszej rejestracji uczestników. Po części wstępnej pan Hołownia, z tego co wiem, podpisywał egzemplarze swojej książki. Jeśli chodzi o koszty, zostały one objęte w umowie klauzulą poufności, także nie mogę udzielić na ten temat żadnych informacji

Magdalena Hajdysz

Współpracownica Szymona Hołowni Anna Mazurek potwierdziła, że były prezenter telewizyjny wynajął salę, aby zorganizować tam spotkanie autorskie.

- Sala główna Teatru została wynajęta na podstawie umowy najmu zawartej pomiędzy Gdańskim Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku, a przedsiębiorcą – Szymonem - mówiła.

Dodała, że wszelkie koszty związane z organizacją wydarzenia poniósł Hołownia korzystając z własnych środków finansowych.

Hołownia po raz pierwszy w sondażu prezydenckim i od razu na podium

RadioZET.pl/Tygodnik Powszechny/PAP