Zamknij

Hołownia startuje na prezydenta. Jak sfinansuje kampanię?

09.12.2019 09:24
Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta. Skąd weźmie pieniądze na kampanię?
fot. PAP/Adam Warżawa

Szymon Hołownia, który w niedzielę ogłosił chęć startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, powiedział, jak zamierza finansować swoją kampanię. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Hołownia – dziennikarz, felietonista i osobowość telewizyjna – nie planuje budować własnego zaplecza politycznego. W takim razie jak planuje sfinansować swoją kampanię? 

Kampania wystartuje na początku roku. Na kampanię mogą iść datki osób fizycznych i na to liczę. Ja głęboko liczę na finansowanie społecznościowe.

Szymon Hołownia

„Mam umiejętność zbierania ludzi”

Wcześniej komentatorzy i politycy spekulowali, że Hołownia zamierza finansować walkę o prezydenturę z pieniędzy biznesmenów. 

Jest decyzja Hołowni ws. startu w wyborach. Padła jasna deklaracja

Tu nie ma żadnego wielkiego biznesu, Leszka Czarneckiego, Jerzego Staraka, jezuitów. Liczę na datki osób fizycznych. Teraz przed kampanią finansuję to ze swoich środków.

Szymon Hołownia

Dziennikarz dodał, że „ma umiejętność lubienia ludzi i zbierania ludzi do wspólnej pracy”.

Jaką wizję swojej ewentualnej prezydentury roztoczył Hołownia podczas inauguracyjnego spotkania? „Chcę Polski, gdzie wszyscy przestrzegamy reguł, gdzie nawet prezydentowi nie wolno chodzić na skróty przez trawnik” – podkreślił.

Opowiedział się również za przyjaznym podziałem Kościoła od państwa. Zapewnił, że nie będą go wspierać „partyjne przelewy, struktury, wielki biznes”.

Szymon Hołownia potwierdza start w wyborach prezydenckich?

Kim jest Szymon Hołownia?

Urodził się w 1976 roku. Absolwent Społecznego Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego (obecnie Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Fabryczna 10”) w Białymstoku oraz psychologii w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS).

W karierze dziennikarskiej był związany z „Gazetą Wyborczą”, „Newsweek Polska”, „Ozonem”, „Rzeczpospolitą”, „Tygodnikiem Powszechnym” czy TVP.

W latach 2007-2012 był dyrektorem programowym stacji Religia.tv. Wraz z Marcinem Prokopem współprowadził w TVN popularne programy „Mam talent!” (2008–2019) i „Mamy cię!” (w 2015).  

Od 2013 roku prowadzi fundację Kasisi, prowadzącą dom dziecka w Zambii. Rok później założył fundację Dobra Fabryka, pomagającą mieszkańcom m.in. Bangladeszu. Do tej pory Hołownia nie pełnił żadnej funkcji w administracji publicznej.

Prywatnie jest żonaty z Urszulą Brzezińską-Hołownią – oficerem Wojska Polskiego oraz pilotem MiG-29.  

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/PAP