Zamknij

Szybsze luzowanie obostrzeń. Otwarcie kin ponad tydzień wcześniej

12.05.2021 13:19
Mateusz Morawiecki
fot. Krystian Maj/KPRM

Kina, teatry i inne instytucje kulturalne można będzie zacząć odwiedzać 21 maja 2021 roku. Z wcześniej opublikowanego harmonogramu odmrażania gospodarki wynikało, że na wybranie się na seans lub spektakl trzeba było czekać do 29 maja 2021.

Lockdown znika szybciej, niż oczekiwał rząd. Dane pokazują, że trzecia fala jest w odwrocie, co umożliwia wprowadzanie „kosmetycznych” zmian w kalendarzu otwierania poszczególnych branż.

Szybciej niż zapowiedziano umożliwiono już organizowanie imprez okolicznościowych, a więc świętowanie wesel i komunii. Rząd po oszacowaniu ryzyka stwierdził także, że nie trzeba będzie czekać do końca maja 2021 na możliwość wybrania się do multipleksu na film.

Otwarcie kin 21 maja 2021. Od 15 maja seanse plenerowe

15 maja 2021 będzie przełomem w luzowaniu obostrzeń. Tego dnia przestanie obowiązywać nakaz noszenia maseczek na otwartej przestrzeni, otworzą się ogródki gastronomiczne, a kina i teatry będą mogły zapraszać na plenerowe pokazy i przedstawienia.

Plany rządu zakładały, że nastąpi po tym dwutygodniowy okres obserwacji i jeśli odmrożenie gospodarki nie wpłynie na zwiększenie liczby zakażeń, luzowanie będzie kontynuowane. Wskaźniki okazały się jednak być tak dobre, że kolejne znoszenie obostrzeń nastąpi znacznie szybciej.

21 maja 2021 roku otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie i inne instytucje kultury. Obowiązywać będą oczywiście zasady reżimu sanitarnego: widzowie będą mogli zająć połowę miejsc, podczas oglądania filmu lub spektaklu będą musieli nosić maseczkę, obowiązywać też będzie zakaz konsumpcji. Otworzyć się na klientów będą mogły także zewnętrzne parki rozrywki.

Z przyspieszenia otwarcia łatwiej będzie skorzystać małym kinom. Duże sieci potrzebują więcej czasu, żeby osiągnąć pełną operacyjność: muszą uzupełnić kadrę oraz wypromować filmy, które trafią na ekrany. Potrzeba na to minimum miesiąca.

Na powrót widzów do kin szykują się już także wytwórnie. Nowe, zaktualizowane terminy premier zakładają udostępnienie od dawna wyczekiwanych hitów, których debiut w kinach musiał być wiele razy przekładany z powodu lockdownu.

Dobrych wiadomości nie usłyszeli za to właściciele siłowni i klubów fitness – na możliwość przyjmowania klientów będą musieli czekać do 28 maja 2021, co oznacza skrócenie lockdownu o jeden dzień. W tym samym czasie restauracje zyskają możliwość oferowania stolików znajdujących się w pomieszczeniach.

RadioZET.pl