Zamknij

Szybsza podróż koleją do Zakopanego w 2021 r.

Olga Papiernik
19.03.2018 15:27
kolej zakopane
fot. JAN KUCHARZYK/EAST NEWS

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały w poniedziałek umowę na modernizację linii Chabówka - Zakopane. Inwestycję o wartości ponad 33 mln zł netto wykona firma ZUE SA. Prace przewidziano na lata 2018-2021. Całość jest finansowana ze środków budżetu państwa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Podczas uroczystego podpisania umowy na stacji kolejowej w Chabówce obecny był minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

- Rozpoczynamy kolejną ważną inwestycję dla wszystkich tych, którzy przemieszczają się na Podhale, przemieszczają się do Zakopanego i wszystkich mieszkańców naszego kraju. Dzisiaj ten przejazd jest niezmiernie utrudniony, jest długi i niekonkurencyjny dla transportu samochodowego. Po modernizacji czas przejazdu z Krakowa do Zakopanego dla najszybszego pociągu skróci się o godzinę i będzie trwała dwie godziny i 15 minut - mówił minister Adamczyk.

Jak ocenił, podróżowanie koleją stanie się konkurencyjne w stosunku do transportu samochodowego.

Dzisiaj Małopolska to kolejowy szlak budowy; dzisiaj w Małopolsce zaangażowana jest kwota około 10 miliardów złotych, dzisiaj w Małopolsce zaangażowane są środki na program dworcowy dot. 26 dworców - ich przebudowy, remontu, modernizacji - wymienił.

Jak wskazał, polska kolej to wielki plac budowy, to duże projekty rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Przypomnę, że w sumie dla kolei przewidzieliśmy kwotę 100 miliardów złotych w najbliższym czasie - zaznaczył minister.

- Polska kolej za kilka lat nie będzie odbiegała standardem ani jakością wykonywania usług od tego, co dzieje się w zachodnich krajach Unii Europejskiej. W niedługim czasie doprowadzimy do tego, że polska kolej będzie przede wszystkim bezpieczna, komfortowa i przewidywalna, jeżeli chodzi o czas przejazdu - obiecał minister Adamczyk.

Starosta tatrzański Piotr Bąk przypomniał, że linia kolejowa Chabówka - Zakopane powstała w 1899 r. staraniem hrabiego Władysława Zamoyskiego.

Przystępujemy do kolejnej modernizacji tej linii, która dostosuje ją do warunków XXI wieku. Są to oczekiwania naszej społeczności Podhala, ale nie tylko Podhala, bo na tym przecież korzysta nie tylko Zakopane i nie tylko turystyka, ale korzystają na tym wszyscy, którzy mieszkają wzdłuż linii, bo to ułatwi dojazd do aglomeracji krakowskiej - podkreślił starosta.

W ramach inwestycji, PLK wybudują dodatkowy przystanek w Chabówce, a na 12 stacjach i przystankach przebudowa peronów zwiększy komfort podróżowania. Nowe przystanki i modernizowane obiekty będą lepiej oznakowane i dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony będą wyposażone w wiaty, ławki, oświetlenie i system informacji pasażerskiej. Podróżnym w Nowym Targu przebudowa kładki dla pieszych zapewni wygodniejsze i bezpieczniejsze dojście do peronów.

Na linii Chabówka - Zakopane będą wymienione 44 km torów, przebudowanych zostanie ponad 100 obiektów w tym 18 mostów i 5 wiaduktów. Dzięki pracom na przejazdach kolejowo-drogowych na 23 skrzyżowaniach dróg z torami zamontowane będą dodatkowe urządzenia zabezpieczające. W ramach inwestycji zaplanowano także zaprojektowanie i wybudowanie łącznicy kolejowej w Chabówce, co umożliwi bezpośrednią jazdę do Zakopanego, bez konieczności zmiany kierunku jazdy.

Modernizacja linii Chabówka - Zakopane jest częścią większego projektu wartego 930 mln zł netto, w ramach którego jest również realizowana przebudowa linii Skawina - Sucha Beskidzka. Inwestycja finansowana z Krajowego Programu Kolejowego ma na celu skrócenie czasu jazdy na poszczególnych odcinkach linii Kraków  Zakopane oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego i wzrost komfortu obsługi podróżnych. Zakończenie wszystkich prac na tej linii przewidziano na 2023 r.

PAP/Szymon Bafia/OP