Zamknij

Szybki zwrot podatku VAT jeszcze w tym roku

14.05.2021 08:38
Szybki zwrot podatku VAT. Kiedy nastąpi
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ministerstwo Finansów poinformowało, ze jeszcze w tym roku system szybkiego zwrotu podatku zostanie rozszerzony na VAT. Co to oznacza dla podatników?

Podatek VAT to jedna z najważniejszych opłat przekazywanych do budżetu państwa przez firmy.

Jeszcze w tym roku system szybkiego zwrotu podatku, którego zastosowanie widoczne było np. w przypadku zwrotów nadpłat PIT za 2020 r., zostanie rozszerzony na VAT.

Szybki zwrot podatku VAT

Arkadiusz Jedynak, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów zapowiedział, że w resorcie finansów trwają prace nad wprowadzeniem technicznych usprawnień dotyczących zwrotu VAT.

Pracujemy nad regułami, które w przypadku części podatników, co do których nie mamy żadnych wątpliwości, że zwrot jest należy – pozwolą dokonać tego zwrotu w ciągu kilku dni.

Arkadiusz Jedynak, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów

Ustawa mówi o terminach maksymalnych: 25, 60 i 180 dni. Nie znaczy to, że podatku nie można zwrócić wcześniej, np. piątego dnia, jeżeli fiskus miałby 100 proc. pewności, że jest on zasadny.

Działania dotyczą projektu tzw. AUTO ZWROT, który przyspiesza proces obsługi deklaracji i ma przyspieszyć proces obsługi zwrotu należności z deklaracji VAT.

System zatwierdzania deklaracji PIT

Arkadiusz Jedynak ujawnił, że system w części dotyczącej zatwierdzania deklaracji PIT jest gotowy i działa od kilku miesięcy. Efekty jego funkcjonowania można było zobaczyć przy okazji zwrotu PIT z zeznań rocznych za 2020 r.

W wielu przypadkach fiskus oddawał nadpłaty w ciągu kilku dni od złożenia zeznania. Niestety system nie działa podobnie w przypadku VAT. Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana.

Zgodnie z deklaracją dyrektora departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów, system zostanie rozszerzony na VAT jeszcze w tym roku.

RadioZET.pl/PAP