Zamknij

Sztuczna inteligencja pomoże ludziom zgłaszać niewłaściwe zachowania w miejscu pracy

Olga Papiernik
12.02.2018 11:12
 U
fot. A

Trzy na cztery przypadki nękania w miejscu pracy nie są zgłaszane.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Trzy na cztery przypadki nękania w miejscu pracy nie są zgłaszane. To dlatego Phil Libin, współzałożyciel Evernote, wspiera startup, który ma na celu ułatwienie zgłaszania niewłaściwych zachowań.

Ale ponieważ jest to Dolina Krzemowa, startup tworzy aplikację zasilaną sztuczną inteligencją. Chatbot będzie powiadamiał ludzi o incydentach w miejscu pracy i rejestrował ich odpowiedzi, prawie jak pamiętnik.

Called Spot, aplikacja uruchomiona we wtorek prosi użytkowników, aby opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z nękaniem i dyskryminacją w miejscu pracy. Współzałożyciele dr Julia Shaw, Dylan Marriott i dr Daniel Nicolae uważają, że ich narzędzie może zachęcić ludzi do szybszego i dokładniejszego zgłaszania swoich doświadczeń, niż gdyby rozmawiali z kimś z działu HR.

- Jeśli zgłaszasz molestowanie i rozmawiasz z człowiekiem, mogą pojawić się uprzedzenia, mogą zadawać różne pytania i możesz nie ufać, że nie będą dzielić się tymi informacjami z kimś innym - powiedział dr Shaw , który ma doktorat z psychologii na University of British Columbia i jest pracownikiem naukowym w University College London.

Zagłosuj

Czy łatwiej było by Ci porozmawiać z chatbotem, niż z człowiekiem o nękaniu w pracy?

Liczba głosów:

Dr Shaw kierował zespołem badaczy, by zaprojektować Spot, by zadawać otwarte, neutralne pytania, opracowane pierwotnie w celu pomocy policji w zadawaniu lepszych pytań podczas śledztw.

Jeśli pracownik doświadcza niechcianego zachowania w miejscu pracy, może wejść na stronę Spot i porozmawiać z chatbotem z interfejsem tekstowym. Chatbot zada wtedy serię pytań o to, co się stało. Narzędzie wykorzystuje przetwarzanie w języku naturalnym do zadawania dalszych pytań na temat konkretnych osób i wymienionych miejsc. Spot następnie przetwarza wyniki w zaszyfrowanym raporcie PDF, który użytkownicy mogą pobrać i wysłać do siebie lub swoich pracodawców.

Ludzie mogą zgłaszać swoje skargi anonimowo, co rodzi pytanie, w jaki sposób firmy będą mogły uwierzytelniać roszczenia. Libin mówi, że lepiej jest mieć kilka niezweryfikowanych raportów, niż ich brak.

Firmy w USA mają prawny obowiązek badania zgłaszanych przypadków nękania i dyskryminacji. Firmy ponoszą jednak mniejszą odpowiedzialność za sprawdzanie anonimowych roszczeń, które nie są możliwe do zweryfikowania, mówi radca prawny Spot, Paul Livingston, który jest praktykującym prawnikiem w Wielkiej Brytanii. Ale jeśli wiele anonimowych roszczeń zostanie wszczęte przeciwko jednej osobie, firma zatrudniająca tę osobę może być prawnie zobowiązana do zbadania, powiedział.

Podczas gdy Spot jest teraz dostępny za darmo, zespół planuje obciążyć pracodawców za dostęp do ich raportów.

Firma Libin, All Turtles, która zapewnia przedsiębiorcom fundusze i zasoby przeznacza obecnie 500 USD w gotówce na rzecz Spot.

Spot nie byłby pierwszym narzędziem technicznym, które mogłoby pomóc ofiarom złego traktowania. Callisto, organizacja non-profit, która stworzyła narzędzie do zgłaszania przypadków molestowania seksualnego na uniwersytetach, uruchomiona dwa i pół roku temu. Convercent, który tworzy oprogramowanie do zarządzania etyką dla firm, wprowadził w październiku bota tekstowego ws. molestowania seksualnego. Aplikacja STOPit współpracuje ze szkołami i firmami w celu zbierania anonimowych skarg.

Spot jest obecnie jedynym, który koncentruje się wyłącznie na nękaniu w miejscu pracy, a jego celem jest skupienie się na sztucznej inteligencji, jako lepszym sposobie zgłaszania skarg.

- Naprawdę wierzymy w zdolność technologii do czynienia ludzi lepszymi - powiedział Libin.

Recode/OP