Zamknij

Sztuczna inteligencja podbija rynki finansowe

Rafał Mandes
01.01.2018 23:47
Sztuczna inteligencja podbija rynki finansowe
fot. Kevin/Unsplash

Opracowanie systemu, który zapanowałby nad notowaniami giełdowymi jest marzeniem inwestorów od dłuższego czasu. Dotychczas projekty takie nie wytrzymywały konfrontacji z rzeczywistością.

Wystarczy wspomnieć o inicjatywie noblistów pod nazwą Long Term Capital Management(LTCM), która okazała się fiaskiem w korzystnych dla inwestorów latach 90-tych. Wraz z udoskonalaniem sztucznej inteligencji (AI) i rosnącej popularności jej wykorzystania w coraz większej liczbie obszarów wracają pomysły ujarzmienia rynków finansowych.

Obok start-upów, czy fintechów, które z natury eksplorują nowe przestrzenie biznesowe w poszukiwaniu “świętego Graala” potencjał AI dostrzegają ci, których pozycja rynkowa wydaje się “zakonserwowana”. Za jednym z projektów stoi szwajcarska instytucja finansowa Stoxx Limited. Możecie na pierwszy rzut nie kojarzyć, ale to nie byle kto, tylko administrator niemieckiego indeksu DAX i europejskiego Euro Stoxx 50, na którym notowane są m.in. takie przedsiębiorstwa, jak Allianz, BNP Paribas, Deutsche Bank, France Telecom, Philips, Renault czy Volkswagen.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Stoxx Limited zamierza stworzyć pierwszy w historii indeks giełdowy administrowany przez sztuczną inteligencję. Projekt ma zostać zrealizowany do końca pierwszego kwartału 2018 roku, a jego głównym celem jest wyniesienie skuteczności giełdowych inwestycji na absolutnie nowy poziom.

Według prezesa instytucji Matteo Andretto, zespół data scientist’ów pracuje nad dużo efektywniejszym i „sprytniejszym” przetwarzaniem informacji giełdowych. Według niego, firma jest na dość zaawansowanym etapie użycia technologii AI do tworzenia indeksów. Jednym z elementów tego projektu jest zaangażowanie w firmę Trifacta zajmującą się data-mining. Efektem inwestycji mają być strategie inwestycyjne, bazujące na większej liczbie poddawanych analizie parametrów.

Wśród analizowanych parametrów ma się znaleźć np. współczynnik starzenia się społeczeństw. Będzie on miał coraz większy wpływ – zwłaszcza na europejskie gospodarki i ma mieć wymierny wpływ na rekomendowane strategie. Aktualnie wskaźnik ten nie jest uwzględniany przez klasyczne narzędzia do tworzenia schematów lokowania środków finansowych. Stoxx analizuje również popyt na indeks kryptowalut.

Idea ujarzmienia rynków finansowych za pomocą sztucznej inteligencji ma coraz większe grono entuzjastów. EquBot prowadzi fundusz inwestycyjny, wykorzystujący technologie kognitywne IBM Watson do tworzenia portfela akcji. W czasie wciąż krótkiego okresu funkcjonowania jego wyniki okazały się lepsze niż indeksu S&P500. Z wiarygodnością systemu należy jednak poczekać, aby wykazał swoją wartość w długim horyzoncie i okresie turbulencji rynkowych.

“Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana dziś w niemal każdym obszarze – w branży finansowej, medycznej, produkcyjnej. Popularyzacja tej technologii, bazującej na gromadzeniu i analizie cyfrowych danych, wpływa na lawinowy wzrost informacji przechowywanych w centrach danych. W Polsce tylko w ubiegłym roku wartość rynku wzrosła o 12%. Wynika to z faktu, że rozwój SI jest zależny od zdolności przedsiębiorstw do przetwarzania dużych zbiorów danych. Do tego niezbędna jest więc infrastruktura zapewniająca nieprzerwany dostęp do informacji i zabezpieczenie ich przed utratą lub dostępem niepowołanych osób” – mówi Robert Mikołajski z operatora data center Atman.

Według raportu Vanson Bourne, główną barierą we wdrażaniu sztucznej inteligencji jest niewystarczająca moc posiadanej infrastruktury IT.

“To większe wyzwanie niż brak specjalistów IT wskazany przez 34% ankietowanych. Z pewnością nie pozostanie to bez wpływu na rozwój ośrodków przetwarzania danych” – dodaje Mikołajski.

I tu może się kryć największy beneficjent ogromnych nadziei związanych z wykorzystaniem AI, czyli operatorzy centrów danych (data centers).

China Telecom zapowiedział rozbudowę swoich centrów danych w związku z adaptacją sztucznej inteligencji i technologii blockchain. W branży finansowej, popyt na gromadzenie i przetwarzanie informacji będzie narastać w galopującym tempie, Steve Emecz, współtwórca fintechu CollectAI uważa, że z różnych rodzajów sztucznej inteligencji korzysta już 32% światowych instytucji finansowych. Z kolei McKinsey w zestawieniu ‚State of Machine Learning and IT 2017’ wskazuje branże technologiczną, telekomunikacyjną i finansową jako liderów wdrażania AI i machine learning.

Zobacz także

ISBtech/MN24/RM