Zamknij

Szpitale z dodatkowymi pieniędzmi. Dostaną średnio po 922 tys. zł

10.09.2019 12:37
Szpitale z dodatkowymi pieniędzmi z resortu zdrowia. Dostaną średnio po 922 tys. zł
fot. sirtravelalot/Shutterstock (ilustracyjne)

Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi najbiedniejsze placówki medyczne otrzymają dodatkowe pieniądze z Ministerstwa Zdrowia. 373 lecznice dostaną średnio po 922 tys. zł wsparcia z budżetu. Zdaniem dyrektorów to za mało – wskazała „Rzeczpospolita”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Resort zdrowia – informuje gazeta – postanowił wesprzeć najmniejsze i najbiedniejsze szpitale, które przed wakacjami groziły wypowiedzeniem umów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). We wrześniu lecznice dostaną od 50 tys. do nawet 3,4 mln zł więcej, średnio po 922 tys. zł.

Łącznie na podwyżki ryczałtów Fundusz przekaże 344 mln zł z 1,8 mld zł dotacji, którą dostał w ubiegłym roku z budżetu państwa.

Zobacz także

Pieniądze mają trafić do grup zawodowych pominiętych wcześniej w ustawowych podwyżkach – fizjoterapeutów czy techników elektroterapii.

Zwiększenia wynagrodzeń mają się też doczekać diagności laboratoryjni, gotowi do najostrzejszych form protestu.

Zobacz także

Zdaniem dyrektorów szpitali pieniędzy obiecanych przez ministerstwo nie wystarczy jednak na wszystkie potrzeby.

Janusz Boniecki, dyrektor Szpitala Powiatowego w Ostródzie, który ma 1 mln zł straty, ocenia w rozmowie z dziennikiem, że aby realnie pomóc szpitalom, resort musiałby wesprzeć je kwotą 4 miliardów złotych.

W ocenie eksperta Związku Miast Polskich Marka Wójcika dodatkowe pieniądze nie zmienią sytuacji najmniejszych placówek, które coraz częściej zamykają lub ograniczają pracę oddziałów.

To nawet nie gaszenie pożaru, ale tłumienie ognia. Resort nie ma pomysłu na działanie lecznic, które są najbliżej obywatela i załatwiają jego podstawowe potrzeby zdrowotne. Lekarze z nich uciekają, a pacjenci miesiącami czekają w kolejkach bez gwarancji dostępu do świadczeń. Bez zmian systemowych one i tak padną.

Marek Wójcik

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP