Zamknij

Szpital narodowy oferuje 16 zł za godzinę pracy

Michał Tomaszkiewicz
22.10.2020 18:00
rozładunek sprzęty przed Stadionem Narodowym
fot. PAP/Paweł Supernak

Szpital narodowy szuka 60 sprzątaczek. Oferuje 16 zł za godzinę za pracę w centrum pandemii, na trwających pół doby zmianach, bez zagwarantowania wypłaty pełnych świadczeń w razie zachorowania.

Stadion Narodowy stanie się pierwszym w Warszawie szpitalem polowym i przyjmie około 500 chorych na COVID-19. Prace nad dostosowaniem obiektu do przyjęcia pacjentów wrą, trwa także rekrutacja pracowników.

Rząd chętnie chwalił się, że zgłosiło się więcej chętnych, niż potrzebuje: Michał Dworczyk oznajmił, że ma już 1250 CV. Money.pl dotarło jednak do ogłoszenia o pracę w szpitalu narodowym, które trudno uznać za atrakcyjne w jakikolwiek sposób. Rekrutacja odbywa się przez łańcuszek pośredników; agencja bezpośrednio odpowiedzialna za szukanie pracowników nie wie nawet, kto jest pierwotnym zleceniodawcą.

16 zł za godzinę praca na szpitalu narodowym w centrum pandemii

Dzięki ustawie o dobrym samarytaninie, która w czwartek 22 października 2020 powinna zostać przyjęta przez Sejm, lekarze i personel medyczny zaangażowani w walkę z pandemią mają otrzymywać dodatek do pensji w wysokości 100 procent wynagrodzenia.

Zobacz także

Ma to być rekompensata za ciężką pracę i narażanie zdrowia i życia. Nie wszyscy pracownicy szpitala narodowego będą jednak traktowani z taką samą troską.

Zobacz także

Ekipa sprzątająca może bowiem liczyć tylko na 16 zł netto za godzinę pracy w ramach umowy zlecenia. Zmiany mają trwać po 12 godzin (7:00-19:00 i 19:00-7:00), a zatrudnione osoby, mimo przebywania w centrum walki z COVID-19 mogą liczyć tylko na „prywatny pakiet medyczny”. Nie dostaną jednak gwarancji otrzymania 100 procent wynagrodzenia w razie zachorowania lub skierowania na kwarantannę.

Zobacz także

Szpital narodowy poszukuje 60 osób do sprzątania. Z powodu niskiej atrakcyjności oferty agencja zatrudnienia nie chciała podjąć się rekrutacji; ostatecznie stanęło na zatrudnieniu 20 osób do 2 listopada 2020.

Zagłosuj

16 zł netto za pracę w centrum pandemii to:

Liczba głosów:

Szpital polowy na Stadionie Narodowym ma być prowadzony przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA. Placówka nie zaczęła jeszcze działać, a już wskazano, że druga taka jednostka powstanie w Warszawskim Centrum Expo XXI.

RadioZET.pl/Money.pl