Zamknij

Moneta NBP o nominale 20 zł wśród najlepszych na świecie

26.01.2021 12:54
Moneta NBP o nominale 20 zł wśród najlepszych na świecie
fot. NBP

Srebrny szóstak Jana III Sobieskiego znalazł się na podium wśród najlepszych monet kolekcjonerskich w XIV Międzynarodowym Konkursie „Coin Constellation 2020”.

Numizmatyka to hobby, które może być dobrą inwestycją. Mimo rosnącej popularności waluty cyfrowej i płatności online nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. A informacje o potencjalnej podwyżce cen kolekcjonerskich monet budzą emocje. Szczególnie gdy pojawiają się informacje, że gotówka zniknie z obiegu.

Szóstak Jana III Sobieskiego

Srebrna moneta o nominale 20 zł zachwyciła świat. W międzynarodowym konkursie do rywalizacji stanęło 26 uczestników z 17 krajów.

Monety były oceniane przez międzynarodowych ekspertów w dziewięciu kategoriach: Moneta klasyczna, Moneta okolicznościowa, Srebrna moneta roku, Złota moneta roku, Moneta roku, Unikatowa koncepcja, Najlepsze rozwiązanie artystyczne, Oryginalna technologia i Najlepsza moneta obiegowa.

Srebrna moneta NBP wśród najlepszych

Projekt monety zaprezentowanej przez Narodowy Bank Polski zdobył trzecie miejsce w kategorii "Moneta klasyczna”. Zdaniem komisji oceniającej monety, polska 20-złotówka reprezentuje elegancję połączoną z prostotą.

Nagrodzona moneta została wyemitowana przez NBP w 2019 roku w serii „Historia monety polskiej”.

Numizmatyka to inwestycja

Autorką nagrodzonego projektu jest Dominika Karpińska-Kopiec. Moneta została wyprodukowana przez Mennicę Polską SA na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.

Rewers i awers srebrnego szóstaka

Co przedstawia jedna z najpiękniejszych srebrnych monet na świecie?

Na awersie zobaczymy rewers szóstaka, czyli najpowszechniejszej monety za czasów Jana III Sobieskiego. W tle znajduje się fragment płaskorzeźby z pałacu w Wilanowie, która przedstawia Sobieskiego na koniu gotowego do koronacji.

Na rewersie nagrodzonej monety znalazł się awers oryginalnego szóstaka, na którym widać wizerunek władcy oraz orła z herbem Sobieskich.

Historia monety polskiej

Emisja serii „Historia monety polskiej” rozpoczęta została w 2013 roku. Narodowy Bank Polski prezentuje tu najstarsze i najcenniejsze zabytki polskiego mennictwa.

RadioZET.pl