Zamknij

Szlachetna Paczka: pół miliona dzieci w Polsce żyje w ubóstwie

27.11.2019 18:28
Szlachetna Paczka. Raport o biedzie 2019. Pół miliona dzieci w Polsce żyje w ubóstwie
fot. StanislauV/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad 2 miliony Polaków balansuje na granicy biologicznego przetrwania - alarmowała Szlachetna Paczka w najnowszym raporcie na temat biedy w Polsce. W tej grupie pół miliona to dzieci.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Dane przedstawione przez Szlachetną Paczkę - akcję charytatywną pomagająca najbiedniejszym przed Świętami Bożego Narodzenia - pokazują, jak ogromnym problemem jest ubóstwo wśród Polaków.

Żyją za mniej niż 19 zł dziennie

W 2018 roku ponad dwa miliony Polaków żyło w skrajnym ubóstwie. Na przeżycie miało do dyspozycji nie więcej niż 19 zł dziennie. W jeszcze trudniejszej sytuacji znalazły się rodziny odwiedzane przez wolontariuszy w ramach Szlachetnej Paczki.

Zobacz także

Średni dochód w co czwartej rodzinie nie przekraczał 8 zł na dzień. Wiele z nich to osoby starsze i samotne. Według danych z raportu w ciągu dwóch ostatnich lat liczba seniorów żyjących w ubóstwie wzrosła o ponad 60 tys.

Wzrasta także zasięg ubóstwa relatywnego. Do tej kategorii zalicza się osoby, których poziom wydatków nie przekracza połowy średniej liczonej dla ogółu społeczeństwa. Takich ludzi jest w Polsce 14 proc., co oznacza, że w naszym kraju żyje około 5 mln osób relatywnie biednych.

Pół miliona dzieci żyje w ubóstwie

W tym roku twórcy raportu korzystając z tak ogromnej bazy wiedzy własnej oraz monitorując najnowsze badania, zbierali i opisali siedem głównych segmentów ubóstwa w Polsce oraz wskazali, kto w 2019 roku jest najbardziej narażony na życie w ekstremalnej biedzie.

Wśród nich znaleźli się mieszkańcy wsi, chorzy oraz niepełnosprawni, seniorzy, a nawet dzieci i młodzież narażone na tzw. biedę dziedziczoną.

Liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie rośnie - z poziomu 325 tys. w roku 2017 do 417 tys. rok później.

Zobacz także

W ubiegłym roku w skrajnym ubóstwie żyło w Polsce prawie pół miliona dzieci. Niektórzy nie muszą popełniać błędów, by popaść w biedę. Czasami wystarczy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie – już w chwili urodzenia.

W szczególnie trudnej sytuacji życiowej są seniorzy, głównie kobiety. nie stać. Co czwarta wypłacana w Polsce emerytura nie przekracza 1600 zł miesięcznie, a połowa kobiet na emeryturze (48,8 proc.) otrzymuje świadczenie niższe niż 1800 złotych.

Szlachetna Paczka od blisko 20 lat dociera do najbardziej potrzebujących w całym kraju, oferując nie tylko wsparcie materialne, ale przede wszystkim impuls do zmiany. 

Na stronie internetowej Paczki wciąż można wybrać rodziny włączone do tegorocznej edycji programu. Darczyńcą może zostać każdy, wystarczy wejść na www.szlachetnapaczka.pl, poznać historię oraz potrzeby wybranej rodziny i wspólnie z przyjaciółmi czy bliskimi przygotować paczkę. Pomoc trafi do potrzebujących w jednym czasie, podczas tzw. Weekendu Cudów, który w tym roku przypada na 7 i 8 dzień grudnia.

Tylko w ubiegłym roku w działania Paczki włączyło się ponad 635 tys. osób, a ogólna wartość pomocy materialnej przekazanej rodzinom w potrzebie przekroczyła 47 milionów złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl