Zamknij

Podpaski i tampony za darmo? Rewolucyjna ustawa w Szkocji

26.02.2020 08:34
Szkocja. Podpaski i tampony za darmo. Ustawa w parlamencie
fot. Shutterstock/ Monstar Studio (ilustracyjne)

Szkocja może być pierwszym krajem, który udostępni kobietom środki higienicznie za darmo. Parlament dał już zielone światło, a ustawa jest na ostatniej prostej.

   Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podpaski i tampony będą dostępne dla wszystkich kobiet, które tego potrzebują. Środki higienicznie będą bezpłatnie udostępnione w wyznaczonych miejscach tj. domy kultury, kluby młodzieżowe i apteki.   

Inicjatorką ustawy o darmowych środkach higienicznych dla kobiet jest Monica Lennon ze Szkockiej Partii Pracy. Jej zdaniem, zielone światło dla ustawy to sygnał świadczący o tym, że parlament poważnie traktuje sprawę równouprawnienia płci.

Zobacz także

Zanim politycy przyjrzeli się ustawie, przed szkockim parlamentem odbyła się manifa z udziałem Lennon. Przekonywała wówczas, że „dostęp do produktów higienicznych jest prawem każdej kobiety”. 

Parlamentarzystka Alison Johnstone pytała, „dlaczego w 2020 roku papier toaletowy postrzegany jest jako coś niezbędnego, a produkty higieniczne nie? Kary finansowe za naturalne funkcje organizmu są niesprawiedliwe.”   

Zobacz także

„Gazeta Wyborcza” przypomina, że Szkocja już wcześniej podjęła kroki w celu udostępnienia tamponów i podpasek kobietom.  Od 2018 roku w szkołach i na uniwersytetach dostępne są darmowe produkty sanitarne dla uczennic i studentek. Nie każdego bowiem stać na zakup środków higienicznych. Według danych UNICEF i WHO około 500 milionów kobiet boryka się z tzw. ubóstwem menstruacyjnym. 

Tylko w Szkocji, koszt udostępnienia artykułów higienicznych kobietom to 24 mln funtów rocznie. 

RadioZET.pl/Reuters/”Gazeta Wyborcza”