Zamknij

Sześcioraczki w Krakowie. Nawet 48 tys. zł wsparcia od państwa dla rodziców dzieci

Piotr Drabik
21.05.2019 07:54
Sześcioraczki w Krakowie. Rodzina może liczyć nawet na 48 tys. złotych wsparcia rocznie
fot. Bignai/Shutterstock (ilustracyjne)

Rodzice sześcioraczków, które w poniedziałek urodziły się w Krakowie, mogą liczyć na spore wsparcie finansowe ze strony państwa. Według szacunków portalu WP.pl chodzi nawet o 48 tys. zł rocznie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W poniedziałek w Krakowie przyszły na świat pierwsze w Polsce sześcioraczki: cztery dziewczynki i dwóch chłopców.

Jak podkreślił kierownik oddziału Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. Ryszard Lauterbach, najmniejsze z nich waży 890 g, największe 1300 g.

Sześcioraczki w Krakowie. To pierwsze takie narodziny w Polsce

Noworodki czeka kilkunastotygodniowy pobyt w szpitalu. - Mamy nie można zostawić samej. Trzeba jej pomóc – powiedział prof. Ryszard Lauterbach. - Jest bardzo zaangażowana, uśmiechnięta, szczęśliwa. Mogła dotknąć jednego malca, który urodził się jako szósty i musiał chwilę poczekać na inkubator – dodał.

W domu na rodzeństwo czeka 2,5-letni chłopiec. Mama sześcioraczków ma 29 lat.

Zobacz także

Hojne wsparcie dla sześcioraczków

Jak podał WP.pl, rodzice sześcioraczków mogą liczyć na hojne wsparcie z tytułu świadczeń socjalnych. Według szacunków portalu chodzi o nawet 48 tys. zł rocznie.

Skąd taka suma? Rodzinie będzie przysługiwać pieniądze z rządowego programu 500 plus - na sześcioraczki miesięczne świadczenie będzie wynosić 3 tys. zł.

Rocznie da to ponad 36 tys. zł. Od lipca tego roku 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci - do tego czasu świadczenie otrzymywano na drugie i każde kolejne dziecko.

Ponadto rodzina będzie mogła liczyć na sporą ulgę prorodzinną przy rozliczaniu podatku. Obecnie wynosi 1112,04 zł za pierwsze i drugie, 2000,04 zł za trzecie oraz 2700 zł za czwarte, piąte i szóste dziecko. W sumie mama i tata sześcioraczków zaoszczędzi z tego tytułu ponad 12,3 tys. zł. To tylko szacunki, bo ostateczna kwota ulgi zależy od wysokości składek odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.

WP.pl zaznaczyło, że w tym roku rodzina sześcioraczków otrzyma mniejsze wsparcie, niż jest spodziewane w 2020. Z tytułu 500 plus maksymalnie 24 tys. zł, a ulgi prorodzinnej - około 8 tys. zł.

Zobacz także

Jednorazowo mogą otrzymać również becikowe - 1000 złotych dla każdego dziecka. Warunek? Spełnienie kryterium dochodowego 1922 zł netto na osobę w rodzinie. Portal przypomina również o innych ulgach i zniżkach, jak Karta Dużej Rodziny.

Nawet tak duże wsparcie ze strony państwa może nie wystarczyć na wychowanie sześciorga dzieci. Portal powołał się na szacunki Centrum im. Adama Smitha, według którego koszt wychowania jednego dziecka do pełnoletniości to wydatek pomiędzy 170 a 200 tys. zł. W przypadku szóstki dzieci te koszty rosną do ponad miliona złotych,

Jak jednak wynika z szacunków Centrum im. Adama Smitha, koszt wychowania dziecka do pełnoletniości waha się między 170 a 200 tys. zł. Przy szóstce dzieci jest to więc nieco ponad milion złotych.

Tymczasem - zsumowanie podstawowych zasiłków obecnie dostępnych dla rodziny daje około 860 tys. zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/PAP/PTD