Zamknij

Sześcioraczki z Tylmanowej mają otrzymać 100 tys zł. Pomoc przekaże samorząd

10.06.2019 12:22
Sześcioraczki 2019. Samorząd małopolski chce przekazać 100 tys. zł dla rodziców dzieci
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Rodzice sześcioraczków, które 20 maja urodziły się w Krakowie, otrzymają 100 tys. złotych z budżetu marszałkowskiego województwa małopolskiego. Według „Dziennika Polskiego” jest już projekt uchwały w tej sprawie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Sześcioraczki przyszły na świat w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie 20 maja. Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela urodzili się 20 maja. Od tego czasu do rodziny dzieci napływają gratulacje i różnego rodzaju wsparcie.

Jak podał „Dziennik Polski”, pomoc zaoferował również Sejmik Województwa Małopolskiego. Radni mają zdecydować o przekazaniu dla rodziców sześcioraczków ze wsi Tylmanowej (pow. nowotarski) 100 tys. zł. 

Zobacz także

Samorząd daje 100 tys. zł na sześcioraczki

Pieniądze mają trafić do władz gminy Ochotnica Dolna, w której mieszkają rodzice. Projekt uchwały w sprawie jednorazowej pomocy został już zaakceptowany przez Zarząd Województwa i ma trafić do Sejmiku pod głosowanie na najbliższej sesji 17 czerwca. 

Jak radni uzasadniają udzielenie pomocy rodzinie sześcioraczków? „Samorząd Województwa Małopolskiego aktywnie realizuje zadania z zakresu polityki prorodzinnej. Służą one m.in. wzmacnianiu wartości rodziny, stanowiąc podstawę rozwoju każdej lokalnej wspólnoty samorządowej” – napisano w projekcie uchwały.

Do tej pory rodzice sześcioraczków otrzymali m.in. Volkswagena Transportera, który ma dziewięć miejsc. Samochód sfinansowany ze środków Fundacji PKO BP i Fundacji PFR przekazał osobiście premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

Jak przypomniał „Dziennik Polski”, władze Krakowa zaproponowały rodzicom opłacenie wynajmu mieszkania w mieście. Sześcioraczki spędzą w szpitalu kilka miesięcy ze względu na niską masę urodzeniową.

Po urodzinach dzieci matka sześcioraczków zaapelowała przez Facebooka, aby nie organizować na jej rzecz zbiórek publicznych. 

„Prosimy jednocześnie o nie organizowanie i nie wpłacanie pieniędzy na zbiórki pieniężne. Żadna z nich nie wyszła z naszej inicjatywy” – napisała pani Klaudia. 

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził pierwsze polskie sześcioraczki

RadioZET.pl/Dziennik Polski