Zamknij

Szefowa MFW: w wojnach handlowych nie ma zwycięzców

Olga Papiernik
07.03.2018 11:32
Christine Lagarde
fot. East News

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oświadczyła w środę, że w wojnach handlowych nie ma zwycięzców i że makroekonomiczny wpływ taryf importowych USA byłby poważny, jeśli inne kraje odpowiedzą własnymi taryfami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

We wtorek prezydent Donald Tramp potwierdził swój plan nałożenia 25-procentowego cła na import stali oraz 10-procentowego cła na aluminium, ostrzegając Unię Europejską, że zostanie uderzona "wielkim podatkiem" za to, że nie traktuje dobrze Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o handel - odnotowuje Reuters.

Zobacz także

Agencja Bloomberg poinformowała w środę, że UE rozważa wprowadzenie w odwecie 25-procentowych ceł na szereg amerykańskich towarów o wartości ok. 3,5 mld USD. Lista sporządzona przez Komisję Europejską zawiera importowane z USA dobra konsumpcyjne (m.in. dżinsy, koszule, kosmetyki, motory, jachty), produkty rolnicze (sok pomarańczowy, burbon, kukurydzę) oraz produkty ze stali i inne towary przemysłowe - podaje na swoim portalu Bloomberg News.

Lagarde powiedziała francuskiemu radiu RTL, że - efekt makroekonomiczny byłby poważny, nie tylko w przypadku podjęcia działań przez Stany Zjednoczone, a zwłaszcza, gdyby inne kraje miały podjąć działania odwetowe. Wskazała, że chodzi zwłaszcza o Kanadę, a także Niemcy i inne kraje europejskie.

Zobacz także

- W tzw. wojnie handlowej, napędzanej wzajemnymi podwyżkami taryf importowych, nie ma zwycięzców; zwykle po obu stronach widzi się przegranych - podkreśliła Lagarde, wyrażając nadzieję, że Trump jednak nie spełni swej groźby wprowadzenia taryf na import stali i aluminium.

Zobacz także

- Rekomendujemy porozumienie między różnymi stronami i rozmowy, rozmowy - dodała.

Lagarde przyznała zarazem, że niektóre kraje "niekoniecznie szanują" zasady Światowej Organizacji Handlu (WTO) i "wymuszają transfer technologii". Wymieniła w tym kontekście Chiny, ale zaznaczyła, że nie jest to jedyny kraj, który stosuje takie praktyki.

PAP/OP

pitformat_billboard_750x100_v1