Zamknij

Szef Tesli ujawnia przyszłe plany pojazdów

Olga Papiernik
27.12.2017 14:50
Szef Tesli ujawnia przyszłe plany pojazdów
fot. Matt Henry on Unsplash

Szef Tesli zobowiązał się do wykonania pick-up trucka, jako część przyszłych planów producenta dotyczących pojazdów elektrycznych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Elon Musk złożył obietnicę na Twitterze po tym, jak poprosił swoich obserwatorów o sugestie, w jaki sposób firma może się poprawić.

Powiedział, że ciężarówka z otwartym tyłem będzie podążać za modelem, który ma opierać się na Modelu 3.

Ale eksperci zauważają, że u Tesli powtarzają się opóźnienia w dostawach.

Jak podaje BBC - Kwestionuje się, czy przedsiębiorstwo przynoszące straty może wywiązać się z istniejących zobowiązań - do których należy również zbliżająca się ciężarówka przegubowa i samochód sportowy.

Pan Musk złożył także kilka obietnic dotyczących nowych funkcji, które Tesla zamierza dodać do swoich istniejących pojazdów, w tym inteligentnych wycieraczek.

Pick-upy są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych, a obroty trzech wiodących producentów wynoszą obecnie około 90 miliardów dolarów rocznie, według danych Morningstar Equity Research.

Popyt na ciężarówki wzrósł również w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W swoich tweetach pan Musk powiedział, że pojazd będzie prawdopodobnie "nieco większy" niż bestsellerowy pick-up Forda F-150.

"Miałem w głowie podstawowe elementy projektu / inżynierii przez prawie pięć lat" - dodał.

Ponadto przedsiębiorca dokonał szeregu udoskonaleń pojazdów:

  • wycieraczki przedniej szyby, które automatycznie zmieniają prędkość w zależności od poziomu opadów deszczu - urządzenia już oferowane przez Volkswagena, Volvo i Mazdę, między innymi
  • "znacznie lepsze" mapy i oprogramowanie satelitarne
  • ulepszona przeglądarka internetowa dla ekranów dotykowych samochodów - eksperci opisali istniejącą wersję jako "prawie bezużyteczną"
  • "tryb dyskotekowy" dla świateł wnętrza pojazdu, dostosowując je do rytmu muzyki

Plany Muska wydają się być jednak nieosiągalne. 

W listopadzie firma ogłosiła największą kwartalną stratę do tej pory - 619 mln USD - i przyznała się do miesięcznych opóźnień w dostawach z modelu 3.
Stwierdzono, że przyczyną kłopotów firmy są problemy z montażem akumulatorów i spawaniem stali.
Agencja informacyjna Bloomberg nieustannie ostrzegała , że jeśli firma nie spowolni swoich strat, wyczerpie rezerwy gotówkowe w 2018 r., chyba że pozyska nowe fundusze.

-Coraz więcej osób oczekuje, że Tesla spełni swoje obecne obietnice, zamiast tworzyć nowe. - powiedział BBC Paul Newton, analityk w firmie konsultingowej IHS Automotive.

-Ma dużą liczbę zamówień na Model 3, a tylko garść starannie, ręcznie zbudowanych samochodów została dostarczona.
Listy oczekujących i czas oczekiwania wydłużają się, więc klienci ze sceptycyzmem podchodzą do planów Muska dotyczących nowych, ulepszonych modeli aut.

BBC/OP