Zamknij

Szef Greenpeace Polska chce zostać prezesem PGE

14.02.2020 14:38
Szef Greenpeace Polska Paweł Szypulski chce zostać prezesem PGE
fot. PAP/Mateusz Marek

Niespodziewany kandydat na nowego prezesa spółki energetycznej PGE. Aplikację na to stanowisko złożył Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska. Jaki ma pomysł na zarządzanie państwowym gigantem?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

PGE, jedna z największych spółek energetycznych w Polsce, szuka obecnie członków zarządu spółki - w tym prezesa.

"Czeka nas katastrofa klimatyczna"

Na to stanowisko postanowił Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska. Podkreślił, że "nie będzie PGE na martwej planecie".

Zobacz także

Nie da się dłużej prowadzić biznesu, jakby kryzys klimatyczny nie istniał. Nauka jednoznacznie wskazuje, że mamy zaledwie 10 lat na radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas katastrofa klimatyczna

Paweł Szypulski

Greenpeace Polska w komunikacie prasowym podkreśliło, że PGE jest największym w Polsce emitentem gazów cieplarnianych. 

Koszt emisji dwutlenku węgla w 2019 roku był dla PGE wyższy o ok. 1,6 mld złotych niż w roku poprzednim, a łączne koszty z tego tytułu sięgają obecnie ok. 6 miliardów złotych rocznie.

Zdaniem ekologicznej organizacji "mimo oczywistych trendów regulacyjnych i rynkowych, którym poddawana jest spółka, PGE nie zmienia swojej strategii i nie inwestuje wystarczających środków w odnawialne źródła energii".

Zobacz także

"PGE powinno odejść od węgla"

W latach 2016 – 2018 PGE przeznaczało 1,2 – 1,8 proc. swoich nakładów inwestycyjnych na OZE. Większość nakładów (71-76 proc.) było przeznaczanych na energetykę konwencjonalną - podało Greenpeace Polska.

Rynek brutalnie zweryfikował dotychczasową strategię PGE i spółka jest dzisiaj w poważnym kryzysie. W ciągu ostatnich 5 lat PGE straciła około 65 procent swojej wartości, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy jej rynkowa wycena spadła o połowę. W obliczu kryzysu klimatycznego, narastającej presji regulacyjnej, ekonomicznej i społecznej, PGE powinno wypracować i realizować nową strategię, która bazować będzie na odejściu od spalania węgla do 2030 roku i dynamicznej transformacji w kierunku 100 procent OZE (odnawialne źródła energii - przyp. red.)

Paweł Szypulski

W swoim liście motywacyjnym dyrektor Greenpeace Polska nakreślił strategię zmian, jakie planuje wprowadzić w PGE. 

Moją pierwszą decyzją jako prezesa PGE będzie rezygnacja z planowanych, nierentownych inwestycji w szeroko rozumiane paliwa kopalne, w tym w szczególności z planów budowy odkrywki Złoczew. Zaproponuję też plan odejścia od węgla do 2030 roku i dynamicznej transformacji w kierunku odnawialnych źródeł energii

Paweł Szypulski

Obecnie prezesem zarządu PGE jest Henryk Baranowski, który pełni swoją funkcję dokładnie od trzech lat.

Zobacz także

RadioZET.pl/mat. prasowe