Zamknij

Budżet UE nadal nierozstrzygnięty. Morawiecki o wsparciu dla Polski

20.07.2020 07:58
Szczyt UE. Morawiecki o podziale unijnych pieniędzy i walce z kryzysem
fot. PAP/Radek Pietruszka

Szefowie europejskich państw nadal będą pracować nad unijnym budżetem, który ma wesprzeć poszczególne kraje w walce ze skutkami koronaryzysu. Są jednak warunki i obawy, że Polska może ich nie spełnić.

Budżet UE nadal nie jest rozstrzygnięty.  Chodzi o pakiet dla krajów unijnych, którego wartość to 1,82 bln euro. Aż 750 miliardów zostanie przeznaczonych na walkę z koronakryzysem. Pozostała suma to budżet UE na kolejne 6 lat.

Ile z tych pieniędzy może trafić do Polski? Nasz kraj od lat jest na celowniku Brukseli pod względem praworządności i polityki klimatycznej. Niewykluczone, że kwestie te zostaną wzięte pod uwagę przy dzieleniu unijnej kasy.

Morawiecki o szczycie UE: klimat i praworządność to warunki do zmiany

Premier Mateusz Morawiecki skrytykował unijną klauzulę praworządności, której przestrzeganie uprawnia do udziału w unijnym budżecie. Morawiecki podkreślił, że Polska nie może się zgodzić na propozycję bardzo ogólnej klauzuli dot. praworządności.

Zobacz także

Morawiecki jest zdania, że klauzula ta jest nadużywana.

Jest traktowana jako swego rodzaju straszak i na taki warunek ogólnie sformułowany nie możemy się zgodzić ponieważ on grozi dużymi ryzykami, nie tylko Polski, nie tylko dla Europy Środkowej. Jest to narzędzie w ręku silniejszych państw, które mogą w każdym momencie zacząć szantażować inne państwa

- powiedział Morawiecki

Kością niezgody był jeszcze jeden element warunkujący udział w budżecie: dążenie do neutralności klimatycznej.

Zobacz także

- Polska jak wiadomo, ma największe problemy w transformacji energetycznej, a to ze względu na odziedziczony system elektro-energetyczny-  zwrócił uwagę premier.

Morawiecki zapewnił, że Polska robi w tej kwestii postępy: na popularności zyskuje fotowoltaika i niskoemisyjne źródła energii. - To jest tutaj dostrzegane. Cieszę się, że te stanowiska się zbliżają, ale jeszcze nie zbliżyły się do tego stopnia, żeby można było powiedzieć, że ten element został ostatecznie uzgodniony – mówił premier.

Do innych nierozstrzygniętych na szczycie spraw należy kwestia alokacji środków. Jak mówił Morawiecki, szefowie unijnych krajów zastanawiają się nad tym, w jakim stopniu środki, o które walczą są kredytem, a na ile dotacją. „Grupą skąpców” nazwał kraje z północnej Europy, które chcą ograniczenia dotacji do minimum i skupienia się wyłącznie na kredytach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/PAP