Zamknij

Szczepionka przeciw grypie nie będzie opodatkowana

17.09.2020 13:52
szczepienie na grypę
fot. Shutterstock

Szczepionka przeciw grypie udostępniana pracownikom nie będą traktowane jako przychód do opodatkowania. Taką deklarację złożyło Ministerstwo Finansów, prace nad odpowiednią nowelizacją przepisów już ruszyły.

Szczepionka grypę jest zalecana przez rząd. Według badań, osoby z powstałymi dzięki niej przeciwciałami rzadziej przechodzą COVID-19 z groźnymi, zagrażającymi zdrowiu powikłaniami.

Zainteresowanie szczepionkami na grypę jest w 2020 roku tak duże, że pojawiły się problemy z dostępnością. Część pracodawców zamierza przeprowadzić szczepienia wśród zatrudnionych, zgodnie z obowiązującymi przepisami jednak oznaczałoby do dla pracowników konieczność odprowadzenia podatku dochodowego od otrzymanego świadczenia. Ministerstwo Finansów zamierza to zmienić.

Szczepionka na grypę fundowana przez pracodawcę nie będzie przychodem pracownika

Ministerstwo Finansów przyznało, że zgodnie z obowiązującymi przepisami udostępnienie pracownikowi szczepionki na grypę traktowane jest jako przychód i pracodawca powinien uszczuplić przychody zatrudnionego o odpowiedni podatek.

Zobacz także

Ze względu na wyjątkową sytuację epidemiczną resort chce jednak znowelizować prawo, tak by zachęcić do przeprowadzania szczepień w przedsiębiorstwach.

W trudnym okresie epidemii koronawirusa, solidaryzujemy się ze wszystkimi przedsiębiorcami, którzy zapewniają swoim pracownikom szczepienia wzmacniające odporność na grypę. Takie świadczenia na rzecz pracowników nie będą opodatkowane. Dziękuję wszystkim pracodawcom za tę odpowiedzialną i potrzebną inicjatywę.

Tadeusz Kościński, minister finansów

Osoby fizyczne, które w czasie stanu epidemii wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 otrzymają sfinansowane przez pracodawcę szczepienie ochronne na grypę, będą zwolnione z płacenia podatku dochodowego z tego tytułu.

Termin wejścia w życie nowych przepisów nie został podany. Wiadomo za to, że zwolnienie ma dotyczyć także pracowników, którzy już takie szczepienie otrzymali. W ich przypadku wartość podatku dochodowego będzie mogła zostać odpowiednio pomniejszona w rozliczeniu rocznym PIT.

RadioZET.pl/Bankier.pl