Zamknij

Ile kosztują szczepionki na koronawirusa i kto za nie zapłaci?

03.12.2020 16:23
Kościński o finansowaniu szczepień
fot. Adam Jankowski/Polska Press/East News

Program szczepień przeciwko Covid-19 ruszy za dwa lub trzy miesiące - wynika z deklaracji premiera. Kto i ile zapłaci za szczepienia?

Szczepionki na koronawirusa dostępne będą najpóźniej w marcu 2021 roku – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Rząd zamówił 45 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że szczepienia mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Kto za to zapłaci?

Szczepionki na Covid-19. Kto sfinansuje rządowy program?

Szczepionki na koronawirusa niebawem trafią do Polski. Unia Europejska porozumiała się w tej sprawie z producentami takimi jak: Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZeneca. Mają one zostać rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie według kryterium liczby ludności dopiero wówczas, gdy Europejska Agencja Leków zatwierdzi samą szczepionkę.

Zobacz także

Choć sami przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków (EMA) nie wiedzą, kiedy taka szczepionka może zostać użyta, to premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na pierwszy kwartał przyszłego roku cały program szczepień.

Tadeusz Kościński, szef resortu finansów zapewnił na antenie Polskiego Radia, że w budżecie są pieniądze na zorganizowanie darmowych szczepień.

Mamy wystarczająco pieniędzy w finansach publicznych, żeby zapłacić za cały projekt szczepień. Środki zaoszczędzone w administracji mają być przeznaczone na zakup szczepionki na SARS-CoV-2 

Tadeusz Kościński

Zatem wstrzymanie premii i podwyżek w budżetówce w 2021 roku, co zostało napisane w przyszłorocznej ustawie budżetowej, pozwoli sfinansować szczepienia. Kościński doprecyzował, że chodzi głównie o administracje rządową, której pracownicy w większości pracują dziś zdalnie. Dodał, że szczepienia sfinansują oszczędności w tym sektorze.

- To, co zostało, ma być zablokowane, żeby wróciło do budżetu państwa, żeby pieniądze nie leżały na rachunkach i żeby nie kusiło, żeby je rozdawać w tych trudnych czasach w nagrodach – mówił Kościński.

Koszt zakupu szczepionek , zgodnie z szacunkami Mateusza Morawieckiego, to od 5 do 10 miliardów złotych.

Zobacz także

Mateusz Morawiecki zapewnił, że „stać nas na taki wydatek, choć koszt jest wysoki”.

Szczepienia będą najpierw prowadzone wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz osób starszych, powyżej 65. roku życia. Gdzie można będzie się zaszczepić? Możliwe to będzie w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, innych stacjonarnych placówkach medycznych, mobilnych zespołach szczepiących oraz w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Proces szczepienia ma rozpocząć się od rejestracji online lub metodą tradycyjną, zgłoszenia się do punktu szczepień, zaszczepienia oraz zgłoszenie się po 21 dniach na powtórzenie szczepienia.

RadioZET.pl/PAP