Zamknij

Belgijska minister ujawniła ukrywane ceny szczepionek

18.12.2020 14:39
Szczepionki na koronawirusa. Belgijska minister ujawniła ceny
fot. Rido/Shutterstock (ilustracyjne)

Od niecałych dwóch euro po 18 dolarów - tyle mają kosztować szczepionki na koronawirusa, które zakupiła Unia Europejska z państwami członkowskimi. Przeciek w tej sprawie pojawił się na profilu na Twitterze belgijskiej minister. Komisja Europejska nabrała wody w usta.

Szczepionki na koronawirusa mają zostać dystrybuowane w Europie tuż po Bożym Narodzeniu. Komisja Europejska zapewniła, że szczepienia na wirus SARS-CoV-2 i chorobę COVID-19 rozpocznie się jednocześnie we wszystkich państwach wspólnoty. Specyfik w podstawowej wersji ma być dostępny powszechnie i za darmo dla obywateli krajów UE.

Od wielu miesięcy dziennikarze, europosłowie i organizacje pozarządowe starają się dowiedzieć od Komisji Europejskiej, jakie są szczegóły kontraktów, zawieranych przez Komisję z firmami farmaceutycznymi. KE zasłania się jednak tajemnicą handlową i nie zdradza cen poszczególnych szczepionek.

Ile Unia zapłaciła za szczepionki?

Belgijska minister ds. budżetu Eva De Bleeker przypadkowo ujawniła na Twitterze ceny szczepionek przeciwko Covid-19. Jej tweet szybko został usunięty. Sprawę opisała belgijska gazeta "Het Laatste Nieuws".

Zobacz także

Jak podał dziennik, De Bleeker w czwartek opublikowała na Twitterze tabelę z cenami każdej szczepionki zakupionej przez UE i kwotę, jaką Belgia łącznie wyda na szczepionki. Tweet został usunięty.

Zgodnie z tabelką "HLN", koszt szczepionki: AstraZeneka to 1,78 euro, Jonhson&Jonhson - 8,50 dolara, Sanofi/GSK - 7,56 euro, CureVac - 10 euro, Pfizer/BioNTech - 12 euro, a Moderna - 18 dolarów.

Komisja podpisała umowy z sześcioma producentami i zakończyła wstępne rozmowy z siódmym, spółką CureVac, w czwartek. Każdy kraj UE ma decydować sam, ile dawek szczepionki chce kupić.

Z tabelki zamieszczonej przez "HLN" wynika, że Belgia zdecydowała się na zakup 33,5 mln szczepionek za łączną kwotę 279 mln euro. De Bleeker powiedziała, jak podaje HLN, że publikacja zestawienia cen była „błędem ze strony zespołu komunikacyjnego”.

Zobacz także

Komisja Europejska nie komentowała opublikowanych przez belgijską minister informacji o cenach szczepionek. Jak poinformował rzecznik KE, kontrakty z firmami farmaceutycznymi są poufne z powodów handlowych oraz "w interesie społeczeństwa".

- Nic nie możemy powiedzieć w tej sprawie. Wszystko, co jest związane z informacjami na temat cen, objęte jest poufnością - powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker na konferencji prasowej w Brukseli pytany o opublikowaną w belgijskich mediach tabelkę z cenami szczepionek. Dodał, ze ta poufność "jest w interesie społeczeństwa, ale również w interesie prowadzonych negocjacji z innymi firmami, które pracują nad szczepionkami".

Zobacz także

Inny rzecznik KE Eric Mamer pytany o to, gdzie jest interes publiczny w zachowaniu niejawności cen szczepionek, odpowiedział, że ta niejawności jest "niezbędna w kontraktach". - Nie mielibyśmy tych kontraktów, gdyby nie były objęte klauzula poufności - powiedział.

RadioZET.pl/PAP