Zamknij

Ceny szczepionki na Covid-19. Czy będzie refundacja?

10.11.2020 14:50
Adam Niedzielski o szczepionce na covid-19
fot. Jakub Kaminski/East News

Szczepionka na koronawirusa już w przyszłym roku może pojawić się na polskim rynku. Czy rząd zdecyduje się na jej refundację?

Szczepionka na koronawirusa została opracowana przez firmę Pfizer, amerykańskiego giganta farmaceutycznego i niemiecką firmę BioNTech . Zapowiedzi są obiecujące: skuteczność szczepionki szacuje się na ponad 90 proc.

Jak mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, szczepionka może trafić na polski rynek wiosną przyszłego roku. Ile będzie kosztowała?

Szczepionka na koronawirusa. Adam Niedzielski o refundacji

FirmaBioNTech SE planuje wycenić dawkę dwóch zastrzyków poniżej "typowych stawek rynkowych" i zróżnicować ceny w zależności od kraju czy regionu.

Jak mówił cytowany przez PAP szef strategii BioNTech Ryan Richardson na zorganizowanym w sieci wydarzeniu brytyjskiego dziennika "Financial Times", cena szczepionki ma odpowiadać ryzyku finansowemu, jakie ponieśli jej inwestorzy z sektora prywatnego.

Innowacje wymagają kapitału i inwestycji, dlatego planujemy wycenić naszą szczepionkę znacznie poniżej typowych stawek rynkowych 

Ryan Richardson, BioNTech

Ceny mają się różnić w zależności od regionu, do którego trafią szczepionki. Ich twórcy szacują, że na światowy rynek w 2021 roku wpłynie ich nawet 1,3 mld sztuk.

Zobacz także

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas ostatniej konferencji prasowej pytany był o kwestię refundacji szczepień.

 

Rząd polski zrobi wszystko, żeby ta szczepionka była jak najbardziej dostępna. Nie sądzę, żebyśmy szli w kierunku obowiązkowego szczepienia, ale na pewno będziemy chcieli, żeby szczepionka była dostępna w sensie finansowym, tak żeby koszt jej zakupu, albo warunki refundacji były jak najbardziej korzystne i zachęcały do szczepienia 

Adam Niedzielski

Minister dodał, że nieznane są jeszcze szczegóły dotyczące transportu szczepionki czy jej ceny, co utrudnia przewidywania co do ewentualnej refundacji. – Takie decyzje jeszcze przed nami- mówił szef resortu zdrowia.

RadioZET.pl/PAP