Zamknij

Szczepionka na COVID-19. Koncerny podają wstępne ceny

24.11.2020 14:08
Szczepionka na COVID-19. Jaka cena? Deklaracje producentów
fot. New Africa/Shutterstock (ilustracyjne)

Szczepionka na koronawirusa będzie sprzedawana rządom w cenie 25 - 37 dolarów (ok. 94 -139 zł) za jedną dawkę - przekazał Stephane Bancel, prezes spółki Moderna, w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Welt am Sonntag". We wtorek Komisja Europejska zakontraktowała zakup 160 mln dawek szczepionki właśnie z tej firmy farmaceutycznej.

Szczepionka na koronawirusa, według koncernów farmaceutycznych, wkrótce stanie się powszechnie dostępna. O wysokiej skuteczności dawek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 poinformował już Pfizer, AstraZeneca i Moderna.

- Nasza szczepionka będzie więc kosztowała tyle samo, co szczepionki na grypę, których ceny wynoszą od 10 do 50 dolarów za dawkę – powiedział Stephane Bancel, prezes Moderny. W zeszłym tygodniu Moderna poinformowała, że jej eksperymentalna szczepionka przeciw Covid-19 ma skuteczność 94,5 proc.

Szczepionka na koronawirusa. Jakie ceny?

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podała, że KE w środę zatwierdzi kontrakt z amerykańską firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19. Będzie to szósty kontrakt podpisany przez Komisję z firmami farmaceutycznymi.

Zobacz także

W sprawie zakupu szczepionek przeciw koronawirusowi UE rozmawia z kilkoma innymi producentami: Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZenecą. Z tymi firmami KE zawarła wstępne rozmowy na dostawy.

Jak podkreśliła "Rzeczpospolita", ceny szczepionek na koronawirusa nie są sobie równe. Na przykład amerykański koncern Pfizer, który opracował skuteczny w 95 proc. specyfik wraz z niemiecką firmą BioNTech, wynegocjował z KE cenę 19,5 (ok. 73 zł) dolara za szczepionkę. Agencja Reutera podawała, że Bruksela chce zejść z Moderną w negocjacjach w cenie poniżej 25 dolarów (ok. 94 zł) za jedną szczepionkę.

Zobacz także

Na tym tle najtańsza wydaje się szczepionka opracowana przez szwedzko-brytyjski koncern AstraZeneca. "W dotychczasowych umowach na dostawy wynegocjowano ceny wynoszące 3-4 dolary za dawkę. 400 mln dawek tej szczepionki ma trafić do Unii Europejskiej" - wskazała "Rzeczpospolita". Co więcej - szczepionka od AstraZeneca może być przechowywana w zwykłej lodówce, ale przy jednej dawce osiągała skuteczność 70 proc.

W wyścigu o szczepionkę na COVID-19 walczy również koncern Johnson & Johnson. Opracowywany przez nich specyfik jest w trzeciej fazie testów klinicznych, a koszt jednej szczepionki ma wynieść 10 dolarów (ok. 37 zł). 

Nad własnym specyfikiem chroniącym przez koronawirusem pracuje również Rosja. We wtorek podała o 95 proc. skuteczności szczepionki Sputnik V. "Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) zapowiada, że będzie ona „znacznie tańsza" od szczepionek Pfizera i Moderny" - dodała "Rz".

Zobacz także

Jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, Polska zapewni szczepionki dla wszystkich dorosłych obywateli - czyli ponad 30 mln ludzi. W radiowej Trójce we wtorek zaznaczył, że szczepienia nie będą obowiązkowe. Przypomniał, że w pierwszej kolejności mają być szczepieni seniorzy, medycy i służby mundurowe.

- Mamy europejski mechanizm zakupu. Wszystkie państwa UE reprezentuje komisja, która negocjuje bezpośrednio z producentami i w imieniu państw nabywa leki, które potem są dystrybuowane według parytetu ludności do poszczególnych państw – powiedział minister.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita