Zamknij

Szczepienia. Szef zweryfikuje czy pracownik przyjął dawkę

17.09.2021 16:40
Szczepienia. Szef zweryfikuje czy pracownik przyjął dawkę
fot. Marek BAZAK/East News

- Chcemy dać możliwość weryfikacji zaszczepienia pracowników, a także ewentualnego (to już do decyzji pracodawcy) przesunięcia ich do działań, gdzie byliby mniej narażeni na zakażenie - potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller. Według niego, do tych propozycji są wprowadzane ostatnie poprawki.

Narodowy Program Szczepień miał powstrzymać czwartą falę koronawirusa. Mimo rządowych zachęt, nadal zaszczepiło się za mało osób, aby uzyskać odporność zbiorową społeczeństwa.

W czwartek (16 września 2021) pisaliśmy, że rodzice podczas rekrutacji do żłobka lub przedszkola podadzą, czy dziecko przyjęło obowiązkowe szczepienia. Premiowane będą osoby, które poddały się temu procesowi. Czy podobne przepisy zaczną obowiązywać również na rynku pracy?

Szczepienia. Szef zweryfikuje czy pracownik przyjął dawkę

Rzecznik rządu poinformował przed trzydniowym posiedzeniem Sejmu (15-17 września2021), że będą przedstawione projekty legislacyjne dotyczące weryfikacji zaszczepienia pracowników. Także minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w pierwszej połowie września, że na posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów został przedstawiony projekt, który daje pracodawcom narzędzie do sprawdzania zaszczepienia pracowników.

Co to oznacza dla właścicieli firm? Z słów ministra zdrowia wynika, że zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami pracodawca miałby prawo zapytać, czy pracownik jest zaszczepiony, a na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków. Pracownik, aby potwierdzić, że jest zaszczepiony, musiałby okazać pracodawcy certyfikat covidowy.

- Bez okazania tego dowodu trzeba uznać, że zaszczepienia nie było – mówił Adam Niedzielski.

Jak po zmianach prawnych miałyby wyglądać relacje między pracodawcami i pracownikiem w kontekście weryfikowania zaszczepienia przeciwko Covid-19?

- Na początku chcemy wprowadzić możliwość taką, która po pierwsze da możliwość weryfikacji (zaszczepienia), a po drugie ewentualnego - to już do decyzji pracodawcy - przesunięcia do takich działań, gdzie taka osoba, pracownik, byłaby mniej narażony; ta osoba konkretna, no i osoba, z którą się spotykają ci pracownicy

Piotr Müller, rzecznik rządu

Według rzecznika rządu, do projektu wnoszone są "ostatnie poprawki". - Liczę na to, że z Rady Ministrów wyjdzie ten projekt niebawem. Choć on faktycznie budzi emocje nawet u osób, które są zaszczepione. Pojawiły się na przykład zarzuty wobec nas, że my wprowadzamy przepisy, które mówią, że dana osoba niezaszczepiona miałaby być wysyłana na bezpłatny urlop. A takich rozwiązań tam nie ma. Ale w toku dyskusji niektórzy takie przepisy proponowali. My je odrzuciliśmy – dodał rzecznik.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany w TVN24, kiedy pracodawcy otrzymają narzędzie do sprawdzania zaszczepienia pracownika i czy będą mogli wymagać od pracowników certyfikatu COVID-19. Zapewniał, że będzie rekomendował, "żeby pracodawcy otrzymali takie narzędzia".

- Przedstawiliśmy projekt, który rzeczywiście daje takie możliwości. Projekt ten ma trzy główne rozwiązania – pierwsze daje możliwość sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. Drugie – nawet w przypadku wprowadzania obostrzeń, to firma, która może wykazać się zaszczepieniem i obsługuje klientów zaszczepionych, będzie wyłączona spod obostrzeń – powiedział szef MZ.

RadioZET.pl/PAP/Mieczysław Rudy/RadioPlus/TVN24