Zamknij

Szczepienia w zakładach pracy od 1 czerwca 2021. 17 maja rusza pilotaż

10.05.2021 13:27
Michał Dworczyk
fot. Krystian Maj/KPRM

Szczepienia w zakładach pracy ruszą pilotażowo 17 maja 2021 roku, przedsiębiorstwa objęte programem będą początkowo otrzymywać łącznie 100 000 dawek szczepionek. Akces zgłosiło już ponad 740 podmiotów.

Szczepienia to jedyny sposób na ochronę zdrowia oraz gospodarki – przekonywał podczas konferencji prasowej minister Michał Dworczyk. Wakcynacje od 17 maja 2021 roku będą przeprowadzane także w zakładach pracy, na początku tylko w wybranych do pilotażu przedsiębiorstwach.

Będą one otrzymywać 100 000 dawek tygodniowo, które można będzie przeznaczyć na zaszczepienie pracowników oraz ich rodzin. Od 1 czerwca 2021 program ma być dostępnych dla wszystkich biznesów, które – według dotychczasowych zapowiedzi – zgłoszą chęć przeprowadzenia wakcynacji wśród minimum 300 osób. Na potrzeby akcji trafiać będzie 300 000 dawek tygodniowo.

Szczepienia w zakładach pracy ruszają pilotażowo 17 maja. Początkowo 100 000 dawek tygodniowo

Do programu szczepień w zakładach pracy zgłosiło się do tej pory 740 przedsiębiorstw. Warunkiem przyznania zespołu medycznego wraz z zestawem szczepionek było zapewnienie minimum 300 osób chętnych do wakcynacji. Zgodnie z założeniami, zabiegom można poddać pracowników oraz ich rodziny.

Gotowość do udziału w programie zgłaszała już Biedronka, największy prywatny pracodawca w Polsce. W sieci sklepów zarządzanej przez Jeronimo Martins Polka zatrudnienie znalazło ponad 70 000 osób, z czego większość miała zgłosić gotowość do poddania się wakcynacji. Pracownicy handlu mają codziennie styczność z setkami osób, nie dostali jednak możliwości wcześniejszego zaszczepienia się.

Dla pracodawców to wygodna forma szczepień, dzięki której mogą zapewnić ciągłość działania w swoich przedsiębiorstwach. Z punktu widzenia całego społeczeństwa to jest korzystne, bo im szybciej zaszczepimy jak największa część populacji, tym szybciej wrócimy do normalności, zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej.

Michał Dworczyk

Dworczyk nie zdradził, ile przedsiębiorstw będzie brało udział w pilotażu. Z wczesnych zapowiedzi wynikało, że będą to 4 podmioty prywatne oraz cztery państwowe. Deklaracja przeznaczania 200 000 dawek w dwa tygodnie oznacza, że albo wyznaczono podmioty zatrudniające łącznie dziesiątki tysięcy pracowników, albo liczbę przedsiębiorstw biorących udział w pierwszej fazie programu zwiększono.

Program ma być dostępny dla wszystkich przedsiębiorstw od 1 czerwca 2021 roku. Wtedy na potrzeby przedsiębiorstw przeznaczane będzie 300 000 dawek tygodniowo.

RadioZET.pl