Zamknij

Szczepienia w mniejszych firmach. Wyciekły plany rządu

19.04.2021 08:54
Szczepienia w małych firmach. Wyciekły plany rządu. Kto zostanie zaszczepiony
fot. Piotr Molecki/East News

Szczepienia przeciw koronawirusowi w zakładach pracy planowane są na połowę maja. Do tej pory mówiło się jedynie o organizacji punktów szczepień w dużych firmach. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika jednak, że rząd planuje dostarczenie dawek szczepionek dla pracowników również do mniejszych przedsiębiorstw.

Lockdown każdego dnia powiększa ogromne straty w polskiej gospodarce. Wiele sektorów nie może prowadzić działalności od wielu miesięcy. Jedną z form wsparcia dla przedsiębiorców jest tarcza antykryzysowa. Od 26 kwietnia 2021 zacznie obowiązywać nowa edycja tarczy, do której załapie się aż 17 nowych kodów PKD. 

Receptą na wyjście z kryzysu mają być szczepienia. Pojawiły się nawet informacje, że jedna z sieci handlowych zachęca pracowników bonami prezentowymi, aby poddali się szczepieniu. Firma chce w taki sposób ochronić pracowników przed wirusem. Tymczasem w Polsce opracowywany jest plan szczepień w zakładach pracy.

Szczepienia w zakładach pracy

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że spółki w grupie kapitałowej zatrudniające łącznie ponad 500 osób również będą mogły tworzyć punkty szczepień. Te założenia miały być opracowane w piątek przez rząd.

Dokument ma zawierać kilka bardzo poważnych zmian, znacząco rozszerzających pierwotny plan szczepień organizowanych przez pracodawców. Zakłada, że "skorzystają na tym nie tylko firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników, bo takich w Polsce jest zaledwie kilka tysięcy. Do nowego programu będą mogły przystąpić także grupy kapitałowe składające się z kilku spółek, które łącznie mają co najmniej 500 zatrudnionych.”

Szczepienia pracowników w małych firmach

Gazeta poinformowała, że do tego limitu będą wliczali się wszyscy współpracownicy przedsiębiorców, bez względu na podstawę ich zatrudnienia. "Przedsiębiorcy starający się o przystąpienie do programu będą więc mogli wliczyć do limitu zarówno zleceniobiorców, jak i być może samozatrudnionych, a nawet pracowników tymczasowych.”

Organizacja punktów szczepień w zakładach pracy ma przyspieszyć proces zaszczepienia społeczeństwa przeciwko koronawirusowi. Brak konieczności dojeżdżania do publicznych punktów skróci czas całego procesu.

Rozpoczęcie akcji szczepień przez pracodawców rząd planuje na połowę maja.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita