Zamknij

Szczepienia w firmach. Rząd podał termin, a przedsiębiorcy swoje warunki

12.04.2021 15:24
Szczepienia w firmach. Rząd podał termin, a przedsiębiorcy swoje warunki
fot. MAREK LASYK/REPORTER/EastNews

Szczepienia w firmach rozpoczną się w połowie maja. Wicepremier Jarosław Gowin powiedział podczas poniedziałkowej (12 kwietnia 2021) konferencji, że dokładna data startu akcji jest uzależniona od koncernów farmaceutycznych. Przedsiębiorcy wystosowali w odpowiedzi 10 postulatów.

Lockdown doskwiera już większości grup zawodowych. Szczególnie przedsiębiorcy czekają na zdjęcie obostrzeń i możliwość ponownego prowadzenia biznesu. Od dłuższego czasu politycy wskazywali czerwiec jako miesiąc możliwego zniesienia restrykcji. Jednak Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, przedstawił bardziej pesymistyczną wizję. Tymczasem przedsiębiorcy chcą jak najszybciej rozpocząć szczepienia w siedzibach firm.

Szczepionki mają być najkrótszą drogą do anulowania lockdownu. Rząd liczy na to, że Narodowy Program Szczepień spowoduje spadek liczby zakażeń. Polacy są wdzięczni medykom za ich prace, ale równocześnie nie chcą podnoszenia składek, żeby ratować służbę zdrowia.

Szczepienia w firmach od połowy maja

Minister rozwoju, pracy i technologii podkreślił podczas konferencji, że istotne jest przede wszystkim włączenie do programu szczepień dużych i średnich firm. A jak podsumował rozmowy z przedsiębiorcami na temat realizacji szczepień w zakładach pracy?

Zainteresowanie szczepieniami w firmach jest ogromne. Do końca tygodnia chcemy wypracować szczegółowe rozwiązania dotyczące szczepień pracowników, a potem szybko skonsultować je z biznesem. Firmy zgłosiły wiele konkretnych postulatów.

Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju

Minister zapowiedział, że akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja. Jest jednak jeden warunek. Zdaniem Gowina „wszystko zależy od rzetelności, słowności koncernów produkujących szczepionki”.

Przedsiębiorcy o szczepieniach w zakładach pracy

Przedstawiciele firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan opowiadają się za jak najszybszym wprowadzeniem procesu szczepień w zakładach pracy. Maciej Witucki, szef konfederacji zapewnia: "jesteśmy gotowi do przeprowadzenia szczepień i ich popularyzowania wśród naszych pracowników. Czekamy na szczegóły. Wiemy, że firmy będą zawierały umowy z podmiotami medycznymi na przeprowadzenie szczepień".

10 postulatów Lewiatana w sprawie szczepień w zakładach pracy:

  1. Jak najszybsze ogłoszenie i skonsultowanie przez rząd szczegółowych procedur i wytycznych. Aby wykorzystanie zakładów pracy w procesie szczepień dało najlepsze efekty konieczne jest rozpoczęcie programu szczepień w firmach już na początku maja.
  2. Odejście od kalendarza szczepień uzależnionego od roku urodzenia.
  3. Umożliwienie organizacji szczepień grupom kapitałowym, a nie pracodawcom rozumianym wąsko (jako „numer KRS”).
  4. Odejście od limitu 500 pracowników i umożliwienie pracodawcom szczepienia całego środowiska kontaktów społecznych wokół firmy. Umożliwienie szczepień także rodzin pracowników, dostawców, usługodawców, innych kontrahentów oraz pracowników outsourcowanych.
  5. Dopuszczenie szczepienia nie tylko obywateli polskich, ale też pracowników cudzoziemskich.
  6. Umożliwienie organizowania punktów szczepień także przez zewnętrzny podmiot, np. opiekuna medycznego firmy.
  7. Umożliwienie organizowania wspólnych punktów szczepień dla swoich pracowników przez kilku pracodawców (np. w specjalnych strefach ekonomicznych).
  8. Umożliwienie wyboru rodzaju szczepionki (producenta) oraz faktyczne zapewnienie dostępu do wszystkich rodzajów szczepionek.
  9. Pilnie powołanie zespołu roboczego, który przygotuje potrzebne rozwiązania oraz będzie monitorował wdrożenie procesu szczepień w firmach.
  10. Przedsiębiorstwa już przygotowane do realizacji procesu szczepień powinny mieć możliwość organizacji pilotaży, aby lepiej zorganizować ten proces na masową skalę.

Rząd zadeklarował odejście od kalendarza szczepień uzależnionego od roku urodzenia, a także objęcie nimi wszystkich pracowników niezależnie od formy współpracy z przedsiębiorstwem, w tym zatrudnionych cudzoziemców.

RadioZET.pl/PAP