Zamknij

Szczepienia w firmach. Rząd dostarczy dawki do zakładów pracy

30.03.2021 16:19
Szczepienia w firmach. Rząd dostarczy dawki do zakładów pracy
fot. Piotr Molecki/East News

Szczepienia przeciwko koronawirusowi już nie tylko w szpitalach i wyznaczonych punktach medycznych. Rząd poinformował o planach szczepień pracowników w firmach, które wyrażą taką gotowość. Jakie warunki muszą zostać spełnione?

Szczepienia przeciwko COVID-19 odbywają się na szeroką skalę. Rząd zapowiedział, że do sierpnia wszyscy chętni będą mogli przyjąć swoją dawkę. Jakie są prawa osób zaszczepionych i niezaszczepionych?

Podczas wtorkowej (30 marca) konferencji premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że do końca II kwartału zostanie wykonanych 20 mln szczepień. Szef rządu i towarzyszący mu ministrowie przedstawili zmieniony harmonogram szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Powstaną m.in. nowe punkty szczepień, część z nich będzie odbywać się w zakładach pracy.

Szczepienia w zakładach pracy

Zdaniem premiera, Narodowy Program Szczepień to egzamin z odpowiedzialności i sprawności działania struktur państwa. Mateusz Morawiecki podkreślił, że od tego programu zależy powrót do normalności sprzed COVID-19, ale żeby tak się stało „musimy jak najszybciej przygotować odpowiednią infrastrukturę i pozyskać jak najwięcej szczepionek”. Z tego powodu podjęto decyzje co do poszerzenia zakresu i miejsc, w których przeprowadzane będą szczepienia. Od drugiego kwartału 2021 roku będzie to możliwe m.in. w siedzibach firm.

Pracodawca będzie musiał podpisać umowę z osobami upoważnionymi do wykonywania szczepień, zabezpieczyć odpowiednie miejsce spełniające warunki bezpieczeństwa z punktu widzenia pacjenta, zorganizować całość od strony logistycznej, a następnie złożyć zamówienie do rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która dostarczy we wskazane miejsce zamówioną liczbę szczepionek

Michał Dworczyk, szef KPRM

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że w takim przypadku całość odpowiedzialności za organizację akcji szczepień będzie spoczywała na pracodawcy.

Pracodawcy zorganizują akcję szczepień w firmach

Akcje szczepień w zakładach pracy będą możliwe od drugiego kwartału 2021 roku. W pierwszej kolejności rząd dostarczy dawki szczepionki do dużych firm, w których będzie minimum 500 chętnych osób do przyjęcia preparatu.

W następnej kolejności, jeśli będą możliwości organizacyjne, szczepionki trafią również do mniejszych firm.

RadioZET.pl