Zamknij

Jak będą wyglądały szczepienia w firmach? Gowin zdradził szczegóły

21.04.2021 14:36
Gowin o szczepieniach w firmach
fot. Kamil Krukiewicz/REPORTER/East news

Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zdradził szczegóły dotyczące akcji szczepień w firmach. Co planuje rząd i pracodawcy?

Szczepienia ruszą także w firmach. Na pierwszy ogień wytypowane zostały największe przedsiębiorstwa, w których chętnych do szczepień jest przynajmniej 500 osób.

Niewykluczone, że program obejmie też mniejsze firmy. Co wiemy o akcji szczepień w firmach? Jarosław Gowin zdradził szczegóły.

Szczepienia w firmach. Od kiedy?

Wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji, na której obecni byli także przedstawiciele związków zrzeszających przedsiębiorców, zdradził szczegóły dotyczące procesu szczepień w firmach.

Zdaniem Gowina program szczepień "to jest wielki test solidarności społecznej, jednocześnie wielkie wyzwanie logistyczne i organizacyjne".

W tej chwili Polska zaczyna dysponować taką liczbą szczepionek, która pozwoli już wkrótce na to, aby szczepić mógł się każdy, kto wyraża taką wolę. Chcemy zorganizować we współpracy z przedsiębiorcami wielką akcję szczepień w zakładach pracy. To kluczowy warunek, by polska gospodarka mogła wrócić do normalności 

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin wraz z przedstawicielami świata biznesu zapewnił, że przy organizowaniu akcji szczepień bez znaczenia będzie, jaką branżę reprezentuje dana firma. –Nie będzie w tym zakresie priorytetów – dodał wicepremier.

Początek maja ma być okresem, w którym rząd we współpracy z przedsiębiorcami ma rozpocząć pilotażową akcję szczepień. Udział w niej na razie wezmą cztery prywatne spółki i cztery spółki Skarbu Państwa. Jak dodał Gowin, trwa ustalania, które firmy wezmą udział w pilotażu. Wicepremier liczy, że już 10 maja będzie można rozpocząć masową akcję szczepień z udziałem wszystkich chętnych firm.

- Jeśli chodzi o program szczepień, to współpraca przebiega do tej pory wzorcowo. Nie możemy narzekać na proces konsultacji, nasze wymogi techniczne zostały w zdecydowanej większości uwzględnione albo są uwzględniane. Działamy we wspólnym interesie – podsumował przewodniczący Zarządu Federacji Przedsiębiorców Polskich Rafał Baniak.

Szczepienia w firmach w pytaniach i odpowiedziach

  • Kto za to zapłaci? - Firmy będą musiały wziąć na siebie koszty organizacyjne, to jest jasne, ale koszty szczepionek oczywiście będą pokrywane ze środków publicznych - powiedział Gowin.
  • Czy chodzi o pracowników etatowych, czy w przypadku szczepień forma zatrudnienia nie będzie miała znaczenia? - Akcja będzie obejmowała wszystkich pracowników bez względu na formę zatrudnienia. Możliwe będzie także zaszczepienie ich rodzin – mówił Jarosław Gowin.
  • Program szczepień w pracy a narodowy program szczepień. Program szczepień w pracy to komponent narodowego programu szczepień. Akcja ma współgrać z narodowym programem szczepień, zaś sama możliwość zaszczepienia się w pracy ma przyśpieszyć cały proces.
  • Wolne w pracy w dniu szczepienia? - Nie ma takiej przesłanki wynikających z przepisów prawa. Po stronie pracodawcy wynika też obowiązek zachęcenia pracowników do szczepień. Zachęta w postaci dnia wolnego to koszt, który firmy mogą ponieść – mówił Rafał Baniak z Pracodawców RP.
  • Czy pracownicy będą mogli wybrać sobie szczepionkę?  - Uwzględniliśmy niemal wszystkie postulaty strony społecznej. Jedynym postulatem, którego nie możemy uwzględnić jest możliwość wyboru szczepionki- mówił Gowin.

RadioZET.pl