Zamknij

Szara strefa w Polsce to setki miliardów złotych

18.02.2020 08:01
Szara strefa w Polsce. Według EY to 229 mld zł w 2018 roku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Aż 229 miliardów złotych - tyle była warta szara strefa w Polsce w 2018 roku według firmy EY Polska. To odpowiada 10,8 proc. PKB naszego kraju.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

EY poinformował, że gotówkowa szara strefa stanowiła 9,9 proc. PKB, a resztę (0,9 proc. PKB) - niemonetarna szara strefa, związana przede wszystkim z produkcją gospodarstw domowych na własny użytek.

- Według naszych wyliczeń, pasywna część gotówkowej szarej strefy stanowiła 7,9 proc. PKB - 168,0 mld zł, natomiast aktywna szara strefa odpowiadała za 2,0 proc. PKB - 41,4 mld zł w 2018 roku. Niemonetarna szara strefa wyniosła natomiast 0,9 proc. PKB - czyli 19,3 mld zł – wyjaśnił Marek Rozkrut, główny ekonomista EY.

Zobacz także

Luka VAT coraz mniejsza

Według EY straty dla finansów publicznych z tytułu gotówkowej szarej strefy w postaci utraconych dochodów z VAT oraz z podatków dochodowych od działalności gospodarczej szacowane są na 38,4 - 48,8 mld zł (1,82 proc. - 2,31 proc. PKB w 2018 r.).

Ekonomista EY wskazał na zmiany w luce podatku VAT m.in. dzięki wzrostowi popularności płatności elektronicznych.

Najsilniejszy spadek luki odnotowano w latach 2016 i 2017 (i – w nieco mniejszym stopniu – w 2018 roku), który jednak wynikał przede wszystkim z ograniczenia wyłudzeń podatkowych, a nie z obniżenia szarej strefy. Struktura luki VAT sugeruje jednocześnie, że możliwości dalszego ograniczania wyłudzeń podatkowych wydają się być (niemal - przyp. red.) wyczerpane, natomiast dalsza redukcja luki wymaga przede wszystkim działań ukierunkowanych na obniżanie szarej strefy

Marek Rozkrut

Zobacz także

EY przypomina, że szara strefa to wartość dodana (PKB) generowana w różnych rodzajach nierejestrowanej działalności.

Jest ona odpowiedzialna za istotną część luki podatkowej w Polsce, która stanowi różnicę pomiędzy wartością wpływów podatkowych, które teoretycznie powinny zostać uzyskane (przy założeniu pełnej zgodności ze wszystkimi obowiązującymi przepisami) a rzeczywistą wartością uzyskanych dochodów podatkowych.

Badanie EY koncentrowało się na nierejestrowanej wartości dodanej brutto powiązanej z płatnościami gotówkowymi, którą definiujemy jako gotówkową szarą strefą.

W opracowaniu EY oszacowano także utracone wpływy z podatków dochodowych od działalności gospodarczej, wynikające z występowania gotówkowej szarej strefy w Polsce w 2018 roku.

Związane z tym koszty dla finansów publicznych – w zależności od rozpatrywanego wariantu – wyniosły 0,57 proc. - 1,06 proc. PKB (12,1 - 22,5 mld zł), z czego 0,46 proc. - 0,86 proc. PKB (9,7 - 18,1 mld zł) wynikało z pasywnej szarej strefy.

Firma EY wykonuje usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP