Zamknij

System, który rozpozna, jakie emocje mogą wzbudzać w Tobie internetowe posty i komentarze

Olga Papiernik
27.06.2018 09:34
kobieta
fot. east news

System rozpoznający, jakie emocje mogą wzbudzać w czytelnikach internetowe posty i komentarze, został zwycięzcą Smart City Hackathom zorganizowanego podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Konkurs z udziałem 16 zespołów odbył się pod patronatem Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Hackathon - jak wyjaśnił Tomasz Florczak, prowadzący wtorkową uroczystość wręczenia nagród a zarazem prezes spółki Challengerocket - to spotkanie programistów, inżynierów, fanów nowych technologii, którzy w bardzo krótkim czasie mają wymyśleć innowacyjne rozwiązania. W Smart City Hackathom uczestniczyło 16 zespołów a każdy z nich miał 24 godziny na przygotowanie.

Poinformował, że I miejsce, tytuł zwycięzcy Hackathonu Smart City i nagrodę w wys. 10 tys. zł otrzymał pięcioosobowy zespół Blast Hack, złożony z pracowników gdańskiej firmy programistycznej, Blast Lab. Na pomysł polega na - nauczeniu sieci neuronowej - przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji - rozpoznawania zabarwienia emocjonalnego tekstu. Dzięki temu np. urzędy miast będą mogły zbierać opinie o planowanym projekcie z dowolnego źródła w sieci, sprawdzać ich nacechowanie emocjonalne i mieć większe dane na temat opinii mieszkańców - podano. System pozwala też na wykonanie statystyki i analizy w zakresie np. zmiany nastrojów w czasie. Zwycięzcy tuż po odebraniu nagrody przyznali, że wyróżnienie może ich zmotywować do dalszej pracy nad pomysłem. Zapewnili, że realizacja pomysłu trwała dobę. Zdążyliśmy się jeszcze zdrzemnąć w tym czasie - dodali.

II miejsce i nagrodę w wysokości 5 tys. zł otrzymał trzyosobowy zespół Trash away. Jeden z autorów wyjaśnił, że stworzyli system, który pozwala na inteligentne pobieranie  informacji na temat składowania i transportu odpadów z miasta. Autorzy: pracownik naukowy, student i uczeń liceum twierdzą, że system pozwala na regularny odbiór odpadów. Zapobiega on m.in na przepełnieniu pojemników oraz optymalizowanie tras śmieciarek. Zwycięzcy powiedzieli, że pieniądze przeznaczą na rozwój osobisty.

III miejsce i nagroda w wysokości 30 tys. zł trafiła do dwuosobowego zespołu Sencity. Zespół przygotował koncepcję systemu, który w automatyczny sposób, za pomocą kamer przeprowadza inwentaryzację stanu dróg, znaków drogowych. Po odebraniu nagrody autorzy zadeklarowali - przyspieszenie prac nad pomysłem.

Florczak zaznaczył podczas uroczystości, że zwycięzcą konkursu - będzie ten zespół, który teraz rozwinie swój pomysł. Nagroda publiczności w wysokości 2 tys. zł zostanie przyznana w wyniku otwartego głosowania od środy do 4 lipca. Głosować można poprzez platformę smartcity.challengerocket.com. Wyniki głosowania mają być ogłoszone 5 lipca.

W zakończonym we wtorek Forum Wizja Rozwoju wzięło udział ok. 500 prelegentów. Organizatorzy, Fundacja Vizja Rozwoju, która została ustanowiona w celu wspierania i promocji działalności innowacyjnej w polskiej gospodarce, twierdzi, że było to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce. Polska Agencja Prasowa była jednym z partnerów medialnych wydarzenia.

PAP/Bożena Leszczyńska/OP