Zamknij

System oceny urzędników fiskusa od lutego

29.01.2020 17:25
System oceny urzędników fiskusa od lutego. Co to jest?
fot. Mariusz Gaczynski/East News (ilustracyjne)

Tomasz Słaboszowski, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), zapowiedział, że w lutym ruszy system ocen urzędników fiskusa. Dodał, że dzięki któremu resort finansów będzie badał profesjonalizm urzędników i ich stosunek do podatników.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Słaboszowski był pytany przez dziennikarzy o zapowiadane przez resort finansów na początku stycznia tego roku uruchomienie systemu zewnętrznych ocen urzędników i kontrolerów. Wówczas poinformował, że pojawią się ankiety oceniające zarówno urzędników obsługujących podatników w urzędach, jak i kontrolujących.

W środę wiceminister mówił, że ocena satysfakcji z usług realizowanych przez KAS jest kluczowa dla eliminowania "przypadków niewłaściwych".

Zobacz także

Jak będzie można ocenić urzędników fiskusa?

Według Słaboszowskiego, jeżeli Ministerstwo Finansów nie będzie znało tych przypadków albo będzie miało wiedzę o nich ograniczoną tylko do wewnętrznej informacji, to kontakt podatników z administracją skarbową nie będzie ułatwiony.

Przewidujemy, że wdrożenie nastąpi na początku lutego. Mamy kilka ścieżek: zarówno tradycyjne, papierowe, ale będą też internetowe

Tomasz Słaboszowski

Dodał, że chodzi o to, aby zainteresować się stosunkiem kontrolujących do kontrolowanych, bowiem w tym obszarze "następuje duży element iskrzenia między organami Krajowej Administracji Skarbowej i klientem zewnętrznym".

Wiceminister poinformował, że będzie "stały kanał informacyjny", za pomocą którego resort będzie się starał badać przede wszystkim profesjonalizm działania służb skarbowych podczas kontroli.

Nie będziemy wchodzili w ocenę merytoryczną, bo ta należy do organów pierwszej i drugiej instancji. Nie chcemy instancyjności naruszać, natomiast będziemy badać, czy postawa naszych pracowników i funkcjonariuszy, którzy działają podczas kontroli jest profesjonalna, godna i uwzględnia szacunek dla klienta zewnętrznego

Tomasz Słaboszowski

Zobacz także

Dotychczas podatniki mieli kontakt z urzędnikami fiskusa głównie podczas składania rocznych deklaracji PIT. Z roku na rok jednak rośnie liczba składanych dokumentów przez internet. Również w sieci osoby fizyczne w ogóle nie muszą wypełniać deklaracji podatkowej - w ramach serwisu Twój e-PIT robi to skarbówka.

W tym roku możliwość rozliczenia się z fiskusem w ten sposób ruszy 15 lutego.

RadioZET.pl/PAP