Zamknij

Była pracownica PiS otrzymuje 44 tys. zł pensji z CPK

31.01.2020 12:45
Sylwia Matusiak, była pracownica PiS, zarabia 44 tys. zł z zarządu CPK
fot. Urząd Miasta Marki

Aż 44 tys. złotych zarabia miesięcznie Sylwia Matusiak, była polityk PiS i członkini zarządu spółki Centralny Port Komunikacyjny (CPK) - podał portal WP.pl. Tymczasem megalotnisko w ogóle jeszcze nie powstało i ma zostać zbudowane najwcześniej za siedem lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal WP.pl, sprawa dotyczy Sylwii Matusiak, która od lat jest związana z PiS. Swoja karierę rozpoczęła w 2003 roku w biurze prasowym partii, gdzie pracowała do 2008 roku. Przez ten czas zajmowała m.in. stanowisko dyrektora i rzecznika prasowego klubu.

Następnie pracowała m.in. w biurze prasowym Kancelarii Prezydenta za czasów kadencji Lecha Kaczyńskiego oraz w biurze poselskim Jacka Sasina. W wyborach samorządowych w 2014 roku zdobyła mandat radnej powiatu wołomińskiego (woj. mazowieckie).

Sylwia Matusiak
fot. PiS

Zobacz także

Również w okresie od października 2013 do września 2014 roku Matusiak była wiceburmistrzem Marek. O wiele bardziej intratne stanowiska przypadły jej po wygranych przez PiS wyborach w 2015 roku. 

Przez ostatnie pięć lat była dyrektorką Centrum Informacyjnego Rządu w kancelarii premiera, dyrektorką Departamentu Edukacji i Wydawnictw w Narodowym Banku Polskim (zarabiając ok. 45 tys. zł) oraz pracowała w Giełdzie Papierów Wartościowych na stanowisku dyrektorki działu komunikacji i marketingu.

Ponad pół miliona rocznie

Obecnie Matusiak zasiada w zarządzie spółki CPK, które ma zająć się przygotowaniem i zbudowaniem megalotniska w Baranowie, pomiędzy Warszawą i Łodzią.

Zobacz także

Pomimo że inwestycja jest na bardzo wstępnym etapie planowania i lotniska ma zacząć działać najwcześniej za siedem lat, władze CPK mogą liczyć na sowite pensje.

Według WP.pl członkowie zarządu i prezes spółki (Mikołaj Wild) aktualnie zarabiają po 44 tys. zł miesięcznie. To oznacza 528 tys. zł w ciągu roku. 

- Mam szczęście, bo zawsze otaczają mnie świetni ludzie, fachowcy w swoich branżach, wysokiej klasy specjaliści. Praca przy największym rządowym projekcie, w jakim obecnie pracuję, to niezwykłe wyzwanie, które całkowicie mnie pochłania - komentowała Matusiak w rozmowie z WP.pl.

Zobacz także

Co to jest CPK?

Według rządu ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną i węzłem przesiadkowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. 

CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha.

W pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł niedaleko portu lotniczego i połączenia, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r. 

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/PAP