Zamknij

„Sylwester Marzeń” uratowany przez rząd. Wyjątek w obostrzeniach

28.12.2020 20:30
Sylwester Marzeń
fot. MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Zakaz przyjmowania gości przez hotele sprawił, że TVP – organizator „Sylwestra Marzeń” – stał się adresatem niewygodnych, ale interesujących pytań o to, gdzie noc spędzą występujący artyści oraz ekipy techniczne. Odpowiedź przygotował rząd, w ostatniej chwili wprowadzając wyjątek do zakazu.

Sylwester 2020, jak cały rok, ma przebiegać pod dyktando obostrzeń. W zabawach nie może uczestniczyć więcej, niż 5 osób spoza gospodarstwa domowego, wszelkie wyjazdy są niemal niemożliwe ze względu na twardy zakaz działania hoteli i pensjonatów, a ponadto rząd wprowadził nawet w rozporządzeniu godzinę policyjną.

Premier Mateusz Morawiecki co prawda stwierdził, że to prośba, a nie obowiązujący zakaz, zapisy rozporządzenia są jednak jednoznaczne i wprowadzają surowe kary za przebywanie w przestrzeni publicznej między godz. 19:00 31 grudnia 2020 a 6:00 1 stycznia 2021. Jednocześnie jednak rząd zmienił treść przepisów dotyczącą gości hotelowych, dopisując kolejne grupy osób, których zakaz nie obowiązuje. Dzięki temu „Sylwester Marzeń 2020” odbędzie się w pełnej zgodzie z prawem.

„Sylwester Marzeń 2020”. Wyjątek w obostrzeniach wprowadzony przez rząd

Zgodnie z podpisanym przez Mateusza Morawieckiego rozporządzeniem lista osób, które mogą legalnie skorzystać z noclegu w hotelu, została znacznie rozszerzona. To rezultat konsultacji, jakie przeprowadzono między innym z samą branżą.

Zobacz także

Nowe przepisy będą obowiązywać od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021, a więc w ramach kwarantanny narodowej. W pierwotnej wersji rozporządzenia regulującej funkcjonowanie branży hotelowej rząd załatał wiele luk, które pozwalały na legalne korzystanie z noclegów wszystkim chętnym.

Rozporządzenie okazało się być jednak zbyt restrykcyjne, co zdestabilizowała działanie wielu przedsiębiorstw i instytucji. W związku z tym do prawa szybko wprowadzono poprawki.

Zobacz także

Zgodnie z nową wersją przepisów, z hoteli w czasie kwarantanny narodowej korzystać będą mogli żołnierze wojsk sojuszniczych, cudzoziemcy niemogący kontynuować podróży, pasażerowie i załogi opóźnionych bądź odwołanych samolotów oraz – co kluczowe dla „Sylwestra Marzeń 2020” – „osoby zaangażowane bezpośrednio w przygotowywanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję”.

Zapewnia to możliwość przenocowania zarówno artystom i wykonawcom, jak i pracownikom telewizji państwowej, którzy będą realizować sylwestrową imprezę.

RadioZET.pl/Hotelarz