Zamknij

Sylwester 2021: premier Morawiecki podał obostrzenia

02.12.2020 20:33
Sławomir na Sylwestrze
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

To jest nienormalny rok i wszyscy chcielibyśmy, żeby się już skończył – stwierdził Mateusz Morawiecki podczas sesji Q&A na Facebooku w odpowiedzi na pytanie o to, na jakiego Sylwestra się szykować. Premier nie miał dobrych wiadomości: zabaw hucznych nie będzie można urządzać.

Sylwester 2021 będzie cichy, smutny i niemal samotny. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że nie możemy sobie pozwolić nawet na jeden wieczór odstępstw od obostrzeń i dystansowania się społecznego. Tak jak w czasie świąt Bożego Narodzenia, tak i na przełomie roku liczba gości będzie ściśle reglamentowana.

Nowy rok będziemy mogli przywitać więc w gronie najbliższej rodziny i co najwyżej kilku przyjaciół. Podobne zapowiedzi wcześniej przedstawiał wicepremier Jarosław Gowin, sugerując żeby szykować się na „kameralne wydarzenie”.

Sylwester 2021: jakie obostrzenia? Premier Morawiecki zdradził restrykcje

Premier Mateusz Morawiecki miał dla osób chcących odciąć się od roku 2020 z przytupem smutną wiadomość: Sylwester 2021 trzeba będzie spędzać w surowych warunkach reżimu sanitarnego. Ze słów premiera wynika, że trzeba będzie liczyć się z dokładnie takimi samymi obostrzeniami, jak w przypadku świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz także

W noworocznej imprezie będzie więc mogło uczestniczyć maksymalnie 5 osób spoza danego gospodarstwa domowego. Limit nie dotyczy osób, które ze sobą mieszkają.

Wszyscy Polacy tęsknią do zabawy, do ferii, do normalności, do takiej radości wyrażanej w szerszym gronie przyjaciół. Ja także zresztą. Ale ten rok jest rokiem nienormalnym; ten rok 2020 jest naprawdę rokiem pełnym załamań, zaskoczeń, których źródłem jest przede wszystkim COVID-19, więc jeszcze poczekajmy. Jeszcze ograniczmy nasze kontakty społeczne, jeszcze przestrzegajmy przepisów.

Mateusz Morawiecki

W porównaniu do świąt Bożego Narodzenia, można jednak spodziewać się jednak bardzo poważnej zmiany. O ile rząd podkreśla, że nie zamierza zakłócać świątecznej atmosfery wizytami policji sprawdzającej, czy przy stole nie ma zbyt wielu osób, to nie można wykluczyć, że patrole będą w Sylwestra taktować zalecenia zdecydowanie bardziej poważnie.

Zobacz także

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział wcześniej, podczas konferencji dotyczącej Planu dla Pracy i Rozwoju, że rząd zamierza wprowadzić na początku stycznia 2021 roku obostrzenia w przemieszczaniu się. Zakaz wychodzenia z domu miałby zrekompensować przymykanie oka na świąteczne wizyty, podczas których może dochodzić do zwiększenia liczby zakażeń.

Obecne zasady reżimu sanitarnego będą obowiązywać do 27 grudnia 2020. Bezpośrednio przed świętami dowiemy się, jakimi obostrzeniami zostaną zastąpione: może się okazać, że sytuacja epidemiczna pozwoli na ich poluzowanie (lub będzie wymagać zaostrzenia) w stosunku do zapowiedzi premiera.

RadioZET.pl