Zamknij

Sylwester 2020. Podróż taksówką możliwa w czasie godziny policyjnej

30.12.2020 15:15
Czy w Sylwestra kursują taksówki
fot. Mariusz Gaczynski/East News

Sylwestrowy zaraz przemieszkania się może okazać się nieskuteczny nie tylko ze względu na wątpliwości konstytucyjne. Największe firmy przewozowe deklarują gotowość do pracy w sylwestrową noc.

Sylwester w 2020 roku będzie skromniejszy ze względu na restrykcje. W świetle rozporządzenia antycovidowego w sylwestrową noc będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się.

Czy faktycznie nie będziemy mogli wrócić do domu z domówki przed 6 rano? Zapytaliśmy przedstawicieli Ubera, Bolta, iTaxi i Free Now o sylwestrowe plany.

Godzina policyjna – podstawa prawna

21 grudnia 2020 roku w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rządowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Na mocy tego rozporządzenia rząd zakazał przemieszczania się w sylwestrową noc.

zakaz przemieszczania się
fot.

Zgodnie z aktem, między godziną 19 w Sylwestra a godziną 6 rano kolejnego dnia przemieszczanie się nie będzie dozwolone. Wyjątek stanowi „wykonywanie czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywanie działalności gospodarczej”, a także wyjście w celu „zaspokojenia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego”.

Zobacz także

Tak sformułowane przepisy pozostawiają wątpliwości interpretacyjne, gdyż ustawodawca nie doprecyzował, jakie czynności służą „zaspokajaniu niezbędnych potrzeb”.

Zakaz przemieszkania się można traktować jako nieskuteczny nie tylko ze względu na nieścisłości, ale także ze względu na wątpliwości natury prawnej. Zgodnie z art. 52 Konstytucji RP „każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu”. Jak czytamy w dalszej części, wolności te mogą być ograniczone jedynie na mocy ustawy. Rząd nie miał jednak czasu, by znowelizować ustawę antycovidową i wpisać ją do harmonogramu prac Sejmu. Nie miał też gwarancji, że przepis ten uzyska poparcie wśród większości parlamentarnej. Postawił zatem na „szybkie” rozporządzenie…

Taksówki gotowe do pracy

Firmy, takie jak Uber czy Bolt, będą działać także w czasie godziny policyjnej – wykonują bowiem czynności związane z działalnością gospodarczą. Pytanie, czy pasażerowie mogą skorzystać z ich usług mimo zakazu przemieszczania się.

Kierowcy nie mają możliwości ani uprawnień, by weryfikować cel podróży, ale są w gotowości, by zapewnić przejazd tym, którzy potrzebują skorzystać z kursu zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami 

Biuro prasowe iTaxi

Przewoźnicy liczą, że pasażerowie będą stosowali się do przepisów rozporządzenia, a ich podróże faktycznie będą związane z wykonywaniem działalności lub „zaspokajaniem niezbędnych potrzeb”.

Zobacz także

iTaxi, spółka zrzeszająca taksówkarzy, deklaruje, że będzie funkcjonować z obowiązującymi przepisami. „Jest duża grupa osób, które z uwagi na wykonywanie obowiązków służbowych czy zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych będą potrzebowały się przemieścić. Są to m.in. dojazdy do szpitali, zakupy leków w aptekach czy podstawowych artykułów spożywczych w placówkach, które będą w tym czasie otwarte i dostępne. W tym zakresie kierowcy iTaxi będą realizować wszystkie zlecenia dla pasażerów potrzebujących transportu” – czytamy w odpowiedzi firmy na pytania naszej redakcji.

iTaxi dodaje, że w Sylwestra zrealizuje także kursy terminowe, czyli przejazdy zamówione przez użytkownika z odpowiednim wyprzedzeniem na konkretny dzień i godzinę.

Zobacz także

FREE NOW, firma, która również realizuje przewozy pasażerskie, również deklaruje gotowość do pracy w Sylwestra. Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW komentuje dla RadiaZET.pl, że kierowcy FREE NOW będą dostępni w okresie obowiązujących restrykcji podczas Sylwestra dla wszystkich pasażerów.

- Będą oni wykonywać czynności zawodowe i służyć pomocą wszystkim, dla których przemieszczanie się jest koniecznością zawodową (np. lekarze) lub wiąże się z sytuacją życiową. Spodziewamy się mimo wszystko wysokiego ruchu pasażerów, zwłaszcza przed godziną 19, w związku z tym, że wiele wyjazdów sylwestrowych poza miastem zostało odwołanych – mówi Krzysztof Urban z FREE NOW.

Zobacz także

Bolt również będzie realizował kursy w sylwestrową noc. „Tak, w Sylwestra jeździmy. Jeśli musisz wyjść z domu, zamów Bolta” - czytamy w informacji przesłanej przez firmę do klientów. Łukasz Stachowiak Country Manager w Bolt wyraził nadzieję, że z usług przewozowych skorzystają tylko ci, którzy musza dotrzeć do pracy.

- Bezpieczeństwo, zarówno kierowców jak i pasażerów, jest dla Bolt niezwykle ważne. Regularnie zachęcamy, by użytkownicy stosowali się do obostrzeń i dbali o swoje zdrowie, byśmy szybciej poradzili sobie z kryzysem zdrowotnym, który dotknął już tak wiele gospodarstw domowych w kraju. Wierzymy, że wszyscy zastosują się do obostrzeń, a z naszych usług skorzystają tylko osoby, które muszą dotrzeć do pracy – mówi przedstawiciel Bolta.

Uber także poinformował o gotowości do pracy 31 grudnia. „Zdajemy sobie sprawę, że w tym roku Sylwester będzie inny niż zwykle, dlatego przypomnimy o tym zarówno pasażerom, jak i kierowcom. Niemniej jednak aplikacja będzie działała bez zmian, aby użytkownicy, którzy muszą się przemieszczać, mieli dostęp do bezpiecznego i niedrogiego transportu” – czytamy w informacji przesłanej naszej redakcji przez biuro prasowe Ubera.

RadioZET.pl