Zamknij

Imprezy sylwestrowe odwołane? Branża pogodziła się ze stratami

17.11.2020 12:17
Czy rząd odwoła Sylwestra
fot. JACENTY DEDEK/REPORTER/East News

Rząd odwoła Sylwestra "za pięć dwunasta"? Premier apeluje o powstrzymanie się od hucznych imprez, branża eventowa liczy straty. 

Sylwester w tym roku zostanie odwołany? Zakaz organizowania imprez okolicznościowych będzie obowiązywał przynajmniej do 29 listopada – wynika z antycovidowego rozporządzenia Rady Ministrów.

Bez względu na to, czy taki stan prawny zostanie utrzymany, branża eventowa porzuciła plany sylwestrowe, które dotąd przynosiły jej zyski.

„Czy rząd odwoła Sylwestra za pięć dwunasta?”

„Czy rząd odwoła Sylwestra za pięć dwunasta czy zapowiedź będzie z wyprzedzeniem?”. Takie pytanie padło podczas sesji Q&A z premierem Mateuszem Morawieckim. Można domniemywać, iż nie było to pytanie pozbawione podstaw. Dotychczas wprowadzane obostrzenia wprowadzane były bowiem niemalże na ostatnią chwilę.

Taka sytuacja miała miejsce w piątek 30 października, kiedy to rząd ogłosił, że nazajutrz cmentarze zostaną zamknięte na 3 dni. Efekt? Sprzedawcy kwiatów i zniczy mieli zaledwie kilkanaście godzin na zachęcenie odwiedzających jeszcze cmentarze do zakupu.

Zobacz także

Brak vacatio legis uderzył też m.in. w branżę gastronomiczną. 23 października, również w piątek, rząd ogłosił że bary i restauracje mogą od soboty 24 października wydawać żywność wyłącznie na wynos. Restauratorzy zdążyli zrealizować zamówienia i przygotować się na weekendowy ruch w restauracjach. Ogłoszenie zakazu działalności stacjonarnej spowodowało, że branża została z górą jedzenia, której zapewne nie zdążyła sprzedać „na wynos”. Żywność prawdopodobnie zmarnowała się, zaś obroty przedsiębiorców spadły.

Czy branża gastronomiczna, eventowa, czy hotelarska, a także sami klienci, dowiedzą się o odwołaniu imprez sylwestrowych „za pięć dwunasta”?

Rzeczywiście, wiele naszych decyzji zapadło zbyt późno. Co do Sylwestra, na pewno w tym roku lepiej nie szykować się do hucznej imprezy z wieloma uczestnikami. Ryzyko tego, że pandemia będzie nadal nam zagrażała jest za duże. Apeluję, by w grudniu powstrzymać się od udziału w targach świątecznych i dużych zabawach sylwestrowych 

Premier Mateusz Morawiecki

Centrum Informacyjne Rządu na pytanie naszej redakcji o prawdopodobieństwo utrzymania obecnego stanu prawnego i zakazania dużych imprez sylwestrowych odpowiada dość ogólnie.

„Cała Polska jest wciąż w czerwonej strefie, a dotychczasowe środki bezpieczeństwa nadal obowiązują. Zdecydowane kroki i społeczna dyscyplina to jedyna szansa, aby zatrzymać przyrost zakażeń. Dlatego rząd wprowadził kolejne zasady bezpieczeństwa. Ograniczenia, które zostały wdrożone przynoszą skutek. To, co jest obecnie ważne, to przerwanie łańcucha zakażeń, by ocalić ludzkie życie” – czytamy w odpowiedzi.

Branża porzuciła plany sylwestrowe. Czy rząd wesprze przedsiębiorców?

Nadal pozostaje więcej pytań, niż odpowiedzi. Te nie tylko nurtują osoby chcące zaplanować zabawę Sylwestrową. Niepewność uderza przede wszystkim w branżę gastronomiczną i eventową, dla której organizacja imprezy sylwestrowej stanowi niejednokrotnie podstawowe źródło przychodów.

O „plany sylwestrowe” zapytaliśmy panią Martę Chmielewską, prezes Stowarzyszenie Branży Eventowej. Ekspertka wskazuje, że branża porzuciła plany sylwestrowe i skupia się na przetrwaniu.

Planowanie w firmach z branży eventowej skupia się na przetrwaniu, ratowaniu miejsc pracy. Organizacja tradycyjnych wydarzeń, w tym masowych w najbliższych miesiącach wydaje się nam bardzo mało prawdopodobna, żeby nie powiedzieć niemożliwa 

Marta Chmielewska

Marta Chmielewska dodaje, że branża eventowa najdłużej i najmocniej odczuwa skutki lockdownu. Przedstawicielka tego sektora gospodarki mówi o 90-proc. odwołanych wydarzeń od marca bieżącego roku. Dodaje, że branża do tej pory nie otrzymała wsparcia od rządu, nie mówiąc o rekompensatach strat spowodowanych zakazem organizacji imprez sylwestrowych.

Zobacz także

- Jesteśmy pomijani, choć nieraz sygnalizowaliśmy jak dramatyczna jest sytuacja pracowników, a mówimy o 220 000 osób! Bez eventowców, oświetleniowców, dźwiękowców, obsługi technicznej, sprzątającej, zaplecza hotelowego i gastronomicznego nie ma wydarzeń, koncertów, spotkań z artystami, pikników…  - mówi Marta Chmielewska.

- Nie widać nas, a dostarczamy 1,5 proc. PKB. Bez systemowego wsparcia za chwilę o polskiej branży eventowej będziemy mówić już tylko w czasie przeszłym – podsumowuje przedstawicielka branży.

Właśnie o rekompensaty dla branży m.in. za imprezy sylwestrowe, które w tym roku najpewniej się nie odbędą, zapytaliśmy Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii.  Resort odpowiedział  jedynie, że „decyzje w sprawie organizacji Sylwestra zostaną podjęte przed upływem 29 listopada i będą zależały od bieżącej sytuacji epidemicznej w naszym kraju”. O ewentualnym wsparciu dla firm, które tracą na obostrzeniach nie było ani słowa.

RadioZET.pl