Zamknij

Święto Pracy: 5 postulatów związkowców do premiera

30.04.2021 23:33
Święto Pracy. Jakie postulaty związkowców OPZZ do premiera
fot. Marek BAZAK/East News

„Ochrona miejsc pracy, godna płaca i emerytura, zrównoważenie życia zawodowego, rodzinnego i wypoczynku” to postulaty wystosowane przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) do premiera Mateusza Morawieckiego.

Związki zawodowe wystosowały list do szefa rządu z postulatami sektora pracowniczego. Zażądali odpowiedzi, kiedy i jaką pomoc otrzymają polscy pracownicy.

Przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych podkreślili, że oczekują od polskiego rządu zdecydowanie większej pomocy niż dotychczas w temacie rynku pracy.

Postulaty OPZZ do premiera Mateusza Morawieckiego

Związkowcy informują, że priorytetem jest wzrost wynagrodzeń. Podają także pomysł jak do tego doprowadzić. Ich zdaniem może do tego dojść poprzez zmniejszenie tzw. klina podatkowego, który pozwoli zwiększyć płacę netto.

5 postulatów na czas wychodzenia z kryzysu:

  • szybszy wzrost wynagrodzeń
  • dobre i bezpieczne miejsca pracy
  • dłuższy urlop wypoczynkowy
  • zrównoważenie życia rodzinnego i zawodowego
  • emerytury stażowe i pomostowe

Postulaty OPZZ mają towarzyszyć obchodom 1 maja 2021 roku. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych złożą w Warszawie kwiaty w miejscach związanych z walką o prawa pracownicze. Wiązanki mają się pojawić na Placu Grzybowskim, na Cytadeli Warszawskiej i pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego.

Inicjatywy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

Związkowcy starają się nie tylko o wyższe płace i wzrost wynagrodzeń. Już w grudniu 2020 roku pisaliśmy o tym, że OPZZ nie ustaje w walce o emerytury stażowe. Jest to jedna z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy, która nie doczekała się realizacji.

Chodzi o dodatkową możliwość przejścia na emeryturę ze względu na liczbę przepracowanych lat, a nie osiągniętego wieku metrykalnego. Zgodnie z propozycją związkowców, na emerytury stażowe mogłyby przechodzić osoby po przepracowaniu przez kobiety 35 lat i 40 lat przez mężczyzn, bez względu na wiek. Obecnie Polacy mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych to największa organizacja związkowa w Polsce, która zrzesza ponad  pół miliona osób. Związkowcy tradycyjnie 1 maja  obchodzą Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy, święto ustanowione 132 lata  temu dla upamiętnienia wypadków chicagowskich z 1886 r. związanych z walką robotników o ośmiogodzinny dzień pracy. Tego dnia w USA i Kanadzie  zastrajkowało prawie pół miliona osób. Centrum protestu znajdowało się w Chicago. Tutaj demonstrowało ponad 40 tysięcy robotników, a miasto było całkowicie sparaliżowane. 3 maja policja zaatakowała pikietujących związkowców.  W wyniku starć zginęło kilku robotników, a wielu odniosło rany.

RadioZET.pl/OPZZ