Zamknij

Święta wypadają w sobotę. Czy za 26 grudnia należy się wolne?

01.12.2020 16:19
obiad świąteczny
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, w 2020 roku wypada w sobotę. Jako że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom przysługuje odebranie go w innym terminie. Kiedy? Termin wyznacza pracodawca.

Lockdown sklepów w galeriach handlowych zakończył się i przygotowania do świąt mogą rozpocząć się pełną parą. Rząd prosi, żeby pamiętać o umiarze i ostrożności: zgodnie z zaleceniami przyjętymi na etap odpowiedzialności, trwający od 28 listopada 2020 do 27 grudnia 2020, w uroczystościach świątecznych nie powinno uczestniczyć więcej, niż 5 osób.

O ile to obostrzenie jest już zapewne znane przygotowującym się do świąt Polakom, o tyle nieoczekiwany rezultat wprowadzenia zakazu handlu w niedziele nie jest jeszcze powszechną wiedzą. Sklepy w czasie świątecznym zostaną bowiem zamknięte na pół tygodnia, od wigilijnego czwartku do poniedziałku 28 grudnia 2020. W sobotę 26 grudnia przypada drugi dzień świąt, 27 grudnia mamy niedzielę.

Dzień wolny za sobotę 26 grudnia 2020. Należy się?

Zarówno pierwszy, jak i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia jest ustawowo wolny od pracy. Gdy wypada w dzień pracujący, sprawa jest prosta: zatrudnieni nie muszą iść do pracy. Gdy jednak święta trafiają na sobotę, sytuacja się komplikuje. Zgodnie z prawem, wolne nie może przepaść i zostaje po prostu przełożony na inny termin, w którym można je odebrać.

Zobacz także

Tak będzie z sobotą 26 grudnia 2020, podczas której cieszyć się będziemy drugim dniem świąt Bożego Narodzenia. Wolne, które z tej okazji przysługuje, pracodawca odda w innym terminie.

Reguluje to artykuł 130 § 2 Kodeksu pracy: każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin.

Zobacz także

Datę odbioru dnia wolnego wyznacza pracodawca, który co prawda nie ma obowiązku konsultowania daty z pracownikami, ale należy to do dobrych zwyczajów. Kodeks pracy stanowi, że dzień wolny musi zostać odebrany w tym samym miesiącu, w którym wypada święto.

Wymóg oddania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę jest wzmocniony w Kodeksie pracy groźbą kar dla niestosującego się do prawa pracodawcy: za uchybienia grozi grzywna w wysokości od 1000 do 30 000 zł.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl