Zamknij

Święta 2020. Ile wydamy na zakupy?

12.11.2019 09:08
Święta 2020. Wyprzedaże. Ile wydamy na zakupy przed Bożym Narodzeniem?
fot. Jan Bielecki/East News (ilustracyjne)

Polacy na wydatki związane z Bożym Narodzeniem zamierzają wydać średnio 1,7 tys. zł – podał Barometr Providenta. Tylko 4 proc. respondentów odpowiedziało, że w przedświątecznych zakupach pomogą im świadczenia socjalne.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Z najnowszego Barometru Providenta wynika, że Polacy odpowiedzialnie podchodzą do świątecznych wydatków. 84 proc. osób zamierza je sfinansować z bieżących dochodów.

– Respondenci odpowiedzieli, że w tym roku będzie to średnio 1,7 tysiąca złotych – podkreśliła Magda Maślana, ekspert ds. PR w Provident Polska, w rozmowie z Newseria Biznes.

Więcej wydadzą panowie, którzy planują przeznaczyć na ten cel około 2 tysiąca złotych, natomiast panie szacują, że zmieszczą się w budżecie około 1,5 tysiąca złotych. Jednak na święta najwięcej, powyżej 2 tysięcy złotych, zamierzają wydać trzydziestokilkulatkowie oraz rodziny z dziećmi.

Magda Maślana

Co piąty respondent wykorzysta w tym celu oszczędności zgromadzone z większym wyprzedzeniem.

Tylko 4 proc. Polaków przyznało, że pomogą im w tym pieniądze z programów socjalnych, a zaledwie 1 proc. będzie zmuszonych zwrócić się po pomoc do rodziny bądź instytucji finansowej czy banku.

Większość badanych przez nas Polaków przyznaje, że nie będzie mieć problemów ze sfinansowaniem tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. 40 procent zadeklarowało, że kupi produkty, których potrzebuje, i nie będzie się ograniczać do tych najtańszych. Te najtańsze wybierze za to 30 procent respondentów, którzy deklarują, że będą jednak oszczędzać i wydatki planować z głową.

Magda Maślana

Nieodłączną częścią wigilijnych przygotowań są prezenty. 80 proc. Polaków spodziewa się, że w tym roku znajdzie je pod choinką.

Kobiety w większości marzą o biżuterii, perfumach i kosmetykach, natomiast mężczyźni zdecydowanie wskazują na elektronikę. Co ciekawe, ten podział zmienia się również ze względu na wiek. Seniorzy chcieliby dostać bon, który będą mogli wykorzystać w dowolnym sklepie, młodzi ludzie liczą bardziej na małe AGD, natomiast osoby po 40. roku życia najbardziej ucieszyłby prezent w postaci małej elektroniki.

Magda Maślana

Jak podkreśliła, prezenty to przeważnie największy wydatek w świątecznym budżecie. Dlatego warto rozłożyć go w czasie i już teraz zacząć porównywać ceny, wybrać najlepsze oferty i kupić prezenty wcześniej. 

RadioZET.pl/Newseria Biznes