Zamknij

Mniej niż 250 zł – tyle średnio wydadzą rodzice na prezenty dla dzieci

04.12.2019 11:53
Święta 2020. Ile rodzice wydadzą na prezenty dla dzieci?
fot. 4 PM production/Shutterstock (ilustracyjne)

Na prezenty dla dzieci z okazji świąt rodzice planują wydać średnio od 100 do 250 złotych. Z kolei co piąty chce na ten cel przeznaczyć nawet 500 zł – wynika z badania SW Research na zlecenie Endo.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

– Na zakup prezentów świątecznych dla jednego dziecka 44 procent rodziców wyda 100–250 złotych. Rodzice nie oszczędzają na prezentach dla dzieci, co też widać w trendzie i wydawanych kwotach – podkreśliła Ewa Błażejak z portalu Endo.pl, w rozmowie z Newseria Biznes.

Natomiast prawie jedna czwarta ankietowanych (23 proc.) deklarowała kwotę wyższą niż 250 zł.

Zobacz także

Jest to związane z ożywieniem gospodarki, programem 500 plus, a jednocześnie wzrostem wynagrodzeń.

Ewa Błażejak

Świąteczne zakupy głównie w sieci

Badanie agencji SW Research przeprowadzone na zlecenie marki dziecięcych ubrań Endo wskazuje, że 6 proc. rodziców przeznaczy na prezenty między 500 a 1 tys. zł, jedynie 2 proc. respondentów w ogóle nie kupi świątecznego upominku, a 3 proc. nie wyda na ten cel więcej niż 50 zł.

Rodzice najczęściej kupują prezenty online – w e-sklepach (35 proc.) lub na aukcjach internetowych (14 proc.). Co trzeci rodzic wskazuje na galerię handlową, a co czwarty na supermarkety czy dyskonty.

Zobacz także

Sklepy internetowe rządzą się swoimi prawami i trzeba wziąć pod uwagę czas oczekiwania na przesyłkę. W związku z tym wszyscy ci, którzy odkładają zakupy na ostatni moment, muszą się liczyć z tym, że będą musieli zrobić je w sklepie stacjonarnym.

Ewa Błażejak

Przy zakupach rodzice biorą pod uwagę przede wszystkim użyteczność prezentu (40 proc.). Co trzeci rodzic chce, by upominek był spełnieniem marzeń dziecka.

Co ciekawe, rzadko zwracają oni uwagę na cenę czy markę kupowanego prezentu (wskazuje na nie odpowiednio 13 proc. i 9 proc. respondentów).

Najmłodsi pod choinką znajdą przede wszystkim zabawki edukacyjne (taki zakup deklaruje 42 proc. rodziców), klocki, układanki czy gry planszowe (31 proc.).

Zabawki edukacyjne mają pobudzić kreatywność dziecka i rozwijać funkcje poznawcze. Wśród zabawek dla niemowlaków prym wiodą te, które poprawiają mikromotorykę dziecka, dla tych starszych zazwyczaj rodzice wybierają puzzle, gry planszowe, klocki.

Ewa Błażejak

Zobacz także

Prezenty kiedyś były zupełnie inne

Jedna trzecia rodziców obdaruje swoje dzieci słodyczami lub owocami, jedna czwarta – książkami i kolorowankami. Co piąte dziecko otrzyma pod choinką ubranie, podobny odsetek – lalki lub pluszaki oraz sprzęt elektroniczny.

Prezenty, które dzieci mają otrzymać w tegoroczne święta, będą podobne do tych, jakie w dzieciństwie otrzymywali ich rodzice, choć kilkadziesiąt lat temu akurat zabawki edukacyjne nie były aż tak popularne.

Chłopcy najczęściej otrzymywali wówczas klocki i układanki (41 proc.), samochody lub kolejki (39 proc.), słodycze i owoce (35 proc.) oraz gry planszowe lub puzzle (33 proc.).

Dziewczynki pod choinką znajdowały lalki, pluszaki lub słodycze i owoce. Mimo to niemal połowa rodziców twierdzi, że w ich dzieciństwie prezenty były bardziej użyteczne.

Zobacz także

RadioZET.pl/Newseria Biznes