Zamknij

Co drugi Polak kupi w te Święta żywego karpia

18.12.2019 15:18
Święta 2019. Gdzie kupić żywego karpia. Co drugi Polak rezygnuje z tradycji
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

Niemal połowa Polaków planuje w te Święta kupić żywego karpia. Choć sklepy deklarują, że nie będą sprzedawać żywych ryb, klienci i tak znajdą sposób na utrzymanie tradycji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

46 procent konsumentów kupi w tym roku żywego karpia – wynika z najnowszego badania ABR SESTA i SYNO Polska.  Jak twierdzą respondenci, głównym powodem kupowania żywego karpia na Wigilie jest utrzymanie tradycji. Taki powód zadeklarowało 79 procent badanych. Po drugiej strony barykady są ankietowani, którzy zadeklarowali, że nie kupią żywych karpi. Powód? Względy etyczne. 

Jak wskazano w raporcie MondayNews.pl, Polacy są niemal po równo podzieleni w sprawie zakupu żywego karpia. Dr Maria Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, uważa, że deklaracje respondentów odzwierciedlają ich wrażliwość na komunikaty prozwierzęce. Głównie tworzą je sieci handlowe, które w większości zrezygnowały z takiej oferty . Niejako przy okazji nie ponoszą kosztu aranżacji stoiska i ryzyka związanego z kontrolami – wskazuje ekspert.

Zobacz także

Jak dodaje, klienci chcący nabyć żywego karpia znaleźli alternatywę i wybiorą się po niego na lokalne targowiska. Taką chęć zadeklarował niemal co czwarty badany konsument. Inny sposób to zakup karpia bezpośrednio u hodowcy, co zamierza zrobić 21 procent ankietowanych.

Zobacz także

Dla  niemal połowy ankietowanych, którzy rezygnują z żywego karpia liczą się względy etyczne. 32 procent z nich twierdzi, że nie lubi smaku karpia, zaś 21 procent woli kupić gotowy produkt. Tylko 5 procent wyjaśnia, że nie obchodzi bądź samodzielnie nie organizuje świąt w tym roku.

Odpowiedzi badanych świadczą o przemianach świadomości konsumenckiej, jakie zaszły na przestrzeni ostatniej dekady. Respondenci uwzględniają zarówno argument humanitarny, jak i dążenia do komfortu zakupu oraz przygotowania potrawy. A to oznacza, że dojrzewamy jako społeczeństwo konsumpcyjne 

– podsumowuje dr Maria Andrzej Faliński.

W jakich sklepach można kupić żywe karpie?

Coraz więcej sieci handlowych wycofuje z oferty żywe karpie.  Lidl sprzedaje gotowe do obróbki termicznej ryby, sieć ALDI także wycofała się ze sprzedaży żywych karpi. Żywych ryb nie kupimy też w POLOmarkecie, w Biedronkach, ani w sklepach sieci Netto. Sprzedaż ryb prosto z akwarium nadal będzie prowadzić Carrefour.

Zobacz także

RadioZET.pl/Monday News