Zamknij

Dostali postojowe z ZUS, choć nie złożyli wniosku. Jak to możliwe?

04.06.2020 11:32
Świadczenie postojowe. ZUS: wypłata tylko na wniosek przedsiębiorcy
fot. Shutterstock/Daniel Krason (ilustracyjne)

Część przedsiębiorców od tygodni wyczekuje wypłaty świadczenia postojowego. Część jednak otrzymała pieniądze choć nawet nie wnioskowała o wsparcie. Portal Money.pl pisze o tajemniczych przelewach z ZUS.

Świadczenie postojowe to jedna z najbardziej popularnych form wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. O taki przelew w wysokości 2080 lub 1300 złotych mogą ubiegać się przedsiębiorcy i pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o pieniądze za maksymalnie trzy miesiące.

Z relacji przedsiębiorców wynika, że z obsługą wniosków bywa różnie. Część z beneficjentów wciąż czeka na pieniądze, a część otrzymała przelew, choć wcale o niego nie wnioskowała.

Świadczenie postojowe. Dostali pieniądze, choć nie prosili o wsparcie 

Portal Money.pl opisuje historię przedsiębiorcy, który otrzymał postojowe za maj choć jego wniosek o wsparcie był jeszcze rozpatrywany w ZUS. Kilka innych firm potwierdziło taką niespodziankę z ZUS. Jest też druga strona medalu.

Zobacz także

Ciągle piszą do nas również przedsiębiorcy, którzy nie dostali jeszcze żadnego przelewu – mimo, iż składali wnioski o postojowe za marzec i kwiecień. Jednocześnie innym ZUS wypłaca środki za miesiące, w których nawet nie prosili jeszcze o świadczenie 

– czytamy w serwisie Money.pl

Serwis przypomina, że postojowe wypłacane jest maksymalnie za trzy miesiące. Jednak każdego miesiąca trzeba złożyć osobny wniosek. Efekt? Część wniosków wciąż jest procedowana i przedsiębiorcy muszą czekać na pieniądze.

Wniosek za kwiecień złożony w maju ciągle się proceduje. Wniosku za maj jeszcze nie składałem, a pieniądze przyszły. Porównywałem ze znajomymi opisy przelewów i wynika z tego, że jest to faktycznie świadczenie, o które nie zdążyłem poprosić 

– mówi jeden z przedsiębiorców w rozmowie z Money.pl

ZUS poproszony o wyjaśnienie tej sytuacji dodaje, że świadczenie wypłacane jest wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy. Rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski w rozmowie z portalem stwierdza, że w opisywanych przypadkach wnioskodawca mógł pomylić numer rachunku bankowego lub wniosek został złożony przez osobę trzecią. ZUS apeluje, by zgłaszać podobne przypadki.

Zobacz także

Kto może liczyć na postojowe?

Z wypłaty dodatkowych środków mogą skorzystać osoby na samodzielnej działalności gospodarczej oraz z umowami cywilnoprawnymi. Świadczenie postojowe wynosi 2080 złotych lub 1300 złotych. Kwoty te mają zrekompensować utratę przychodów z prowadzonego biznesu.

Zatrudnieni na tzw. śmieciówkach i samozatrudnieni bez względu na moment rozpoczęcia działalności i próg przychodu, co do zasady, mogą otrzymać 2080 złotych.

Zobacz także

Przedsiębiorcy rozliczający się w formie karty podatkowej i zwolnieni z VAT otrzymają niższe świadczenie – w wysokości 1300 złotych.

W przypadku zleceniobiorców lub osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło, których przychód z umów nie przekracza 1300 złotych, czyli połowy minimalnej pensji, ZUS wypłaci świadczenie w wysokości ich wynagrodzenia.

RadioZET.pl/Money.pl