Zamknij

Kolejna wypłata postojowego na kontach pracowników i przedsiębiorców

27.05.2020 15:00
Świadczenie postojowe. ZUS wypłacił kolejną transzę pieniędzy
fot. MONKPRESS/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o kolejnej transzy wypłat świadczenia postojowego. Pieniądze w ramach tarczy antykryzysowej przysługują osobom zatrudnionych na tzw. śmieciówkach i przedsiębiorcom.

ZUS poinformował o wypłacie 1,6 mld złotych na rzecz 800 tysięcy przedsiębiorców i pracowników zatrudnionych na umowie cywilnoprawnej.

W środę, 27 maja, ZUS wypłacił ponad 70 tysięcy świadczeń postojowych.

ZUS o świadczeniu postojowym: 1,6 mld złotych już na kontach

Świadczenie postojowe w kwocie 2080 lub 1300 złotych przysługuje zarówno osobom zatrudnionych na tzw. śmieciówce, jak i samozatrudnionym. Statystyki ZUS wskazują jednak, że najczęściej to przedsiębiorcy wnioskowali o pieniądze w ramach tarczy antykryzysowej.

Zobacz także

Zakład poinformował, że tylko w środę - 27 maja - w całym kraju wypłacono ponad 70 tysięcy świadczeń postojowych na łączną kwotę około 138 mln złotych. Największe transze pieniędzy trafiły m.in. do Gdańska, Krakowa, Warszawy, Rzeszowa oraz Wrocławia.

Jak zapewniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, świadczenie wypłacane jest na bieżąco bez zwłoki.

Już kilkanaście ostatnich tygodni pracujemy na pełnych obrotach. Działamy w taki sposób, aby wnioski o tarczę antykryzysową, w tym świadczenia postojowe, były realizowane jak najszybciej. Zarówno pracodawcy jak i pracownicy mogą liczyć na nasze wszelkie wsparcie oraz profesjonalizm naszych pracowników

– dodała prezes ZUS

Dla kogo świadczenie postojowe?

Z wypłaty dodatkowych środków mogą skorzystać osoby na samodzielnej działalności gospodarczej oraz z umowami cywilnoprawnymi. Świadczenie postojowe wynosi 2080 złotych lub 1300 złotych. Kwoty te mają zrekompensować utratę przychodów z prowadzonego biznesu.

Zobacz także

Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Kwota wsparcia to 2080 złotych. Osoby prowadzące działalność,  rozliczające się w formie karty podatkowej, które korzystają ze zwolnienia z podatku VAT,  otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 złotych (50 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zgodnie z nowymi przepisami, beneficjenci świadczenia postojowego będą mogli ubiegać się o wsparcie nawet trzykrotnie.

RadioZET.pl/ZUS