Zamknij

340 mln zł na kontach pracowników. To nie koniec wypłat postojowego

25.04.2020 10:01
Świadczenie postojowe. Dla kogo? Kiedy wypłata? Jak złożyć wniosek
fot. Shutterstock/sirtravelalot (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 340 mln w ramach świadczenia postojowego. Mogą się o niego ubiegać pracownicy zatrudnieni na umowie zlecenie lub o dzieło, a także samozatrudnieni.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

ZUS przekazał, że ponad 169 tysięcy osób otrzymało wsparcie warte 340 mln złotych. Większość wnioskujących o pomoc już otrzymała pieniądze na konto. Jak zapowiada ZUS, to nie koniec wypłat.

Blisko 340 milionów złotych trafiło już na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego

- poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Jak dodała, dalsze wypłaty pieniędzy z tarczy antykryzysowej będą realizowane w kolejnych dniach i tygodniach.

Tylko w piątek 24 kwietnia ponad 30 tysięcy osób otrzymało świadczenia na łączną kwotę ponad 60 mln złotych. Prezes ZUS szacuje, że do końca miesiąca na konta wnioskodawców trafi łącznie nawet pół miliarda złotych.

Prezes ZUS podkreśla, że wypłaty postojowego są realizowane na bieżąco. Codziennie kolejni przedsiębiorcy i zleceniobiorcy będą otrzymywać środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 Dokładamy wszelkich starań, aby wnioski o tarczę antykryzysową były realizowane jak najszybciej. Zdajemy sobie sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na taką pomoc 

– dodaje prof. Uścińska

Dla kogo świadczenie postojowe?

Z wypłaty dodatkowych środków mogą skorzystać osoby na samodzielnej działalności gospodarczej oraz z umowami cywilnoprawnymi. Świadczenie postojowe wynosi 2080 złotych lub 1300 złotych. Kwoty te mają zrekompensować utratę przychodów z prowadzonego biznesu.

Zatrudnieni na tzw. śmieciówkach i samozatrudnieni bez względu na moment rozpoczęcia działalności i próg przychodu, co do zasady, mogą otrzymać 2080 złotych. 

Przedsiębiorcy rozliczający się w formie karty podatkowej i zwolnieni z VAT otrzymają niższe świadczenie – w wysokości 1300 złotych.

W przypadku zleceniobiorców lub osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło, których przychód z umów nie przekracza 1300 złotych, czyli połowy minimalnej pensji, ZUS wypłaci świadczenie w wysokości ich wynagrodzenia.

Jak złożyć wniosek o postojowe?

Prezes ZUS zachęca, aby składać wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej drogą elektroniczną, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Wzory wniosków załączamy poniżej.

W komunikacie ZUS zaznacza, że elektroniczna wysyłka wniosków zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy oraz wypłatę świadczenia.

Uruchomiliśmy specjalny system, który pomoże przy wypełnianiu papierowych wniosków i pozwoli uniknąć błędów. Błędnie wypełnionego dokumentu np. z brakującym numerem rachunku bankowego nie będzie można wydrukować, a tym samym przesłać do ZUS 

- wskazuje szefowa Zakładu

RadioZET.pl/ZUS