Zamknij

ZUS wskazał datę kolejnej wypłaty świadczenia postojowego

17.04.2020 08:59
Świadczenie postojowe z ZUS. Kiedy wypłata
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń postojowych. Pierwsze wypłaty wpłynęły na konta 15 kwietnia, kiedy będzie kolejna tura?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

15 kwietnia pierwsze świadczenia postojowe wpłynęły na konta 86 tysięcy osób. Wypłacono łącznie ponad 172 mln złotych.

- Świadczenia postojowe trafiły dotychczas do przedsiębiorców z całej Polski, m.in. do firm z Warszawy oraz Bydgoszczy, specjalizujących się w usługach stomatologicznych, fizjoterapeutycznych, krawieckich czy do ośrodków szkolenia kierowców - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także

Jak dodała, w najbliższy poniedziałek ruszą kolejne wypłaty.

Kolejne pieniądze w ramach świadczenia postojowego zostaną wypłacone na konta przedsiębiorców już w poniedziałek 20 kwietnia

– dodała prezes ZUS

Jak poinformował ZUS, do 16 kwietnia do urzędu złożono ponad 900 tysięcy wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Ponad 179 tysięcy to wnioski o świadczenie postojowej dla samozatrudnionych, a ponad 16 tysięcy to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

Dla kogo świadczenie postojowe?

Z wypłaty dodatkowych środków mogą skorzystać osoby na samodzielnej działalności gospodarczej (jeśli rozpoczęła się ona przed 1 lutego 2020 r.) oraz z umowami cywilnoprawnymi (jeśli została zawarta przed 1 lutego 2020 r.). Świadczenie postojowe wynosi 2080 złotych lub 1300 złotych. Kwoty te mają zrekompensować utratę przychodów z prowadzonego biznesu.

Zobacz także

Wnioskodawca otrzyma z ZUS 2080 złotych, jeśli prowadzi działalność przynajmniej od 1 lutego 2020 roku. Innym warunkiem jest limit przychodu. Ten na miesiąc przed złożeniem wniosku nie powinien przekraczać kwoty wyliczonej jako 300 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 15 681 zł. Przychód ten powinien być co najmniej o 15 procent niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim.

Przedsiębiorcy rozliczający się w formie karty podatkowej i zwolnieni z VAT otrzymają niższe świadczenie – w wysokości 1300 złotych.

Zobacz także

W przypadku zleceniobiorców lub osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło, których przychód z umów nie przekracza 1300 złotych, czyli połowy minimalnej pensji, ZUS wypłaci świadczenie w wysokości ich wynagrodzenia.

RadioZET.pl